معرفی انواع شیشه آلات آزمایشگاهی

شیشه آلات آزمایشگاهی از اجزای مهم در هر آزمایشگاهی است. این شیشه آلات در انجام آزمایش‌ها و تحقیقات در حوزه‌های

توسط مدیر سایت در 16 دی 1402

شیشه آلات آزمایشگاهی از اجزای مهم در هر آزمایشگاهی است. این شیشه آلات در انجام آزمایش‌ها و تحقیقات در حوزه‌های مختلفی مانند پزشکی، شیمی، فیزیک و بیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا ما به معرفی برخی از مهم‌ترین شیشه آلات آزمایشگاهی خواهیم پرداخت.

شیشه مخروطی یا کنیک (Conical flask): این نوع شیشه آلات دارای درگاهی محدود به‌عنوان گردن می‌باشد. این درگاه معمولا جهت نگه‌داری و انتقال حلال‌ها، تهیه محلول‌های شیمیایی و تهیه خوراکی ردهتیک جهت انجام آزمایش‌های بیولوژیک بکار می‌رود. شیشه مخروطی جهت تشخیص نوع و مقدار شیمیایی در محلول، انجام رنگ آمیزی، و برجسته پذیری باکتری‌ها نیز کاربرد دارد.

شیشه‌ی اندازه گیری (Graduated cylinder): این شیشه آلات برای اندازه گیری حجم ذرات مختلف، علائم و قرائت حجم بطور دقیق استفاده می‌شود. شیشه‌های اندازه گیری در اغلب حجم‌های 10 – 50 – 100 ml تولید می‌شوند.

شیشه‌‌ی پیپت (Pipette): این شیشه‌ی آلات برای انتقال مقادیر دقیقی از محلول به‌کار می‌رود. شیشه‌های پیپت به دو نوع تک کاری (Singe Channel) و چند کاناله (Multi Channel) تولید می‌شوند.

شیشه‌ی ائوره (Erlenmeyer flask): این شیشه آلات برای ترکیب و انجام واکنش‌های شیمیایی مختلف به‌‌خصوص واکنش‌های آنتی باکتریال و تهیه محلول‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیشه‌های ائوره نوعی شیشه مخروطی هستند که در بالای سردی است باریکتر يا گردتر می‌شود و سر آن به شکل هگزاگون است.

شیشه کاریز (Test tube): شیشه‌های کاریز برای نگهداری نمونه‌هایی که به‌طور مستقیم در آن پرورش می‌یابند یا برای تهیه محلول‌های خاص، تهیه به عنوان قطره‌کن و ... استفاده می‌شوند. اندازه این شیشه‌ها معمولا به‌صورت نوک پهن و بدنه بلند یا نوک باریک و بدنه کوتاه تولید می‌شود.

در نتیجه، شیشه آلات آزمایشگاهی انواع گوناگونی دارند که برای تحقیقات و آزمایش‌های مختلف قابل استفاده هستند. هر نوع شیشه آلات دارای خصوصیات خاصی است که برای تهیه محلول‌های شیمیایی، تشخیص نوع و مقدار شیمیایی، ارزیابی اثرات بیولوژیکی و … استفاده می‌شود.



شیشه آلات آزمایشگاهی عمومی (شیشه آلات، لوله ها، پیتزا، شیشه های ریز)

شیشه آلات آزمایشگاهی عمومی شامل انواع مختلفی از شیشه ها، لوله ها، پیتزا و شیشه های ریز می باشد که در عملیات آزمایشگاهی استفاده می شوند. این شیشه آلات به صورت مجموعه ای از وسایل تشکیل شده اند که برای انجام عملیات شیمیایی و بیولوژیکی در آزمایشگاه، از آنها استفاده می شود.

یکی از انواع رایج شیشه آلات آزمایشگاهی عمومی، شیشه های مخروطی و پیتزا می باشد که برای نگهداری و مخلوط کردن محلول ها، استفاده می شوند. همچنین، لوله های آزمایشی نیز برای تقطیر و انجام تست های مختلف، نیازمندی های آزمایشگاهی هستند. این لوله ها از شیشه تولید شده و در اندازه های مختلفی موجود هستند، به طوری که هر کدام برای استفاده در شرایط خاصی طراحی شده اند.

به علاوه، شیشه های ریز نیز برای اندازه‌گیری مقدار کمی از شیمیایی‌ها و بیولوژیکی‌ها استفاده می شوند. این شیشه ها با ظرفیت نصف یا یک میل الی چند میلی لیتر، در آزمایشگاه های کوچک به کار می روند. در نتیجه، شیشه آلات آزمایشگاهی عمومی یکی از مهمترین اجزای آزمایشگاه می باشند که برای به دست آوردن نتایج دقیق بیولوژیکی و شیمیایی در تحقیقات علمی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.



شیشه آلات آزمایشگاهی شیمیایی (شیشه های شیمیایی، پارچ ها، دیستیلر، کندانسر)

شیشه آلات آزمایشگاهی شیمیایی عبارتند از کالای ضروری در تمامی آزمایشگاه‌های شیمیایی جهت انجام تجارب و آزمایش‌های شیمیایی. این شیشه‌ها با استفاده از مواد شیمیایی قابل تحلیل و تغییر و کنترل دما، فشار و حجم بسیار مرغوب هستند و برای بسیاری از تحقیقات و آزمایش‌ها به صورت ضروری است.

شیشه‌های شیمیایی در دسته‌های مختلفی همانند شیشه‌های مخروطی، شیشه‌های اندازه‌گیری و شیشه‌های آزمایشی برای تمامی اندازه‌ها و واحدهای مورد استفاده در شیمی موجود می‌باشند. این شیشه‌ها همانند شیشه‌های ارجینال با ابعاد و واحدهای دقیق تولید می‌شود و غالباً شامل شکل‌دار، یکپارچه و شیشه‌های دارای دیگر قابلیت‌های کمکی نظیر شیر نمک، غشاء فیلتراسیون و استوانه ترشح می‌شوند.

پارچ‌ها و دیستیلر‌ها نیز از دیگر شیشه‌آلات آزمایشگاهی هستند که با دقت و برای مقاصد خاص ساخته می‌گردند. پارچ‌ها ابتدا نوع بندی شده به اندازه مورد نیاز تیم آزمایشگاه، سپس با دقت عالی ساخته می‌شوند. دیستیلر‌ها نیز به منظور تولید و ذخیره آب مقطر و طیف گسترده تری از مواد مورد استفاده در شیمی تولید می‌شوند.

کندانسر نیز یکی از شیشه‌آلات به راحتی تغییر شکل دهنده‌ی رفتار ماده بر اثر دما و فشار است که باعث خاموش کردن دود پر کربن و حفظ نیروی محفظه در دستگاه‌های مختلفی همچون دستگاه‌های خنک کننده و دستگاه‌های تغییر فشار می‌شود.

در کل، شیشه‌آلات آزمایشگاهی شیمیایی یکی از عناصر اساسی امنیت و دقت آزمایشگاه‌های شیمیایی هستند و تمامی تولیداتشان با استفاده از مواد اولیه مرغوب و به روز ساخته می‌شوند.



شیشه آلات آزمایشگاهی فیزیکی (پرتوسنجی، لیزر، اسپکتروفتومتر، فرانسه)

شیشه آلات آزمایشگاهی فیزیکی به عنوان ابزارهای ساختمانی مهمی در صنعت پرتوسنجی، لیزر، اسپکتروفتومتر و فرانسه شناخته می‌شوند. این نوع شیشه آلات به دلیل خاصیت شفافیت، مقاومت مکانیکی بالا، خاصیت حرارتی و خاصیت حاکمیت بر شعاع‌های نوری برای این موارد به‌کار می‌روند.

در پرتوسنجی، شیشه آلاتی مانند شیشه‌های پرتوگیر و شیشه‌های کروی قابلیت استفاده دارند. این شیشه‌ها برای فیلتر کردن پرتوهای مختلف از جمله پرتوهای مادون قرمز و اشعه ماوراء بنفش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در لیزر، از شیشه‌های آلتنات و نیز شیشه‌های کوارتز برای انعکاسی بالای نور و افزایش انرژی فوتون استفاده می‌شود. این شیشه‌ها با استفاده از ترکیبات مختلفی ازجمله سدیم، باریم و سیلیسیم تهیه می‌شوند و قابلیت شفافیت در برابر نور لیزر را داشته و باعث حفظ کیفیت و قابلیت استفاده مجدد لیزر می‌شوند.

در اسپکتروفتومتر، کرویهای کوارتز و شیشه‌های AGG به دلیل خاصیت شفافیت، حفظ شعاع‌های نوری و نیز عدم جذب اشعه فرابنفش مورد استفاده قرار می‌گیرند. کرویهای کوارتز در شوک‌های حرارتی نیز بسیار مقاوم هستند و می‌توان به‌صورت شیشه‌های تمامی شیشه‌های آزمایشگاهی به علاوه کاملا آزاد از خلوصیابی خریداری کرد.

در فرانسه، استفاده از شیشه‌های آلتنات در تولید ازدیاد قدرت کاربرد بسیار دارد. آلتنات در شیشه‌سازی به دلیل عدم جذب لیزر سبب کاهش حرارت و افزایش نیروی الکترومغناطیسی می‌شود.

در نتیجه، شیشه آلات آزمایشگاهی فیزیکی به‌عنوان ابزارهای مهمی در این صنایع به‌کار می‌روند و هریک از آن‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی مانند شفافیت و مقاومت، که مطابق با نیاز صنایع مختلف به‌کار می‌روند.



شیشه آلات آزمایشگاهی زیست شناسی (تینت، میکروسکوپ، پتری، انجماد کننده)

شیشه آلات آزمایشگاهی زیست شناسی شامل انواع مختلفی از تجهیزات و وسایل است که برای انجام آزمایش‌های مرتبط با زیست شناسی، ژنتیک و سایر حوزه‌های مرتبط با علوم پایه و کاربردی استفاده می‌شود. این شیشه‌ها از جمله وسایل اصلی در تجهیز یک ایستگاه کاری در آزمایشگاه هستند.

تینت‌ها شیشه آزمایشگاهی هستند که برای نگهداری سلول‌ها در شرایط بیولوژیکی دقیق استفاده می‌شوند. این تینت‌ها به طور کلی شامل یک پایه یا بسته‌هایی از پایه‌ها برای نگهداری، درپوشی که شامل کاور شیشه بوده و قابلیت کشیدن برای دیدن سلول را فراهم می‌کند و همچنین میتواند شامل یک منطقه برای رشد سلول باشد.

میکروسکوپ‌ شیشه آزمایشگاهی است که استفاده از آن برای مشاهده و نمایش پلانت‌ها، حیوانات، بافت‌ها و سلول‌ها هست. با استفاده از میکروسکوپ، محققین می توانند برای رصد و بررسی کردن تحت مقایسه یا دقیق تر، اطلاعاتی در مورد بافت‌ها و آلودگی‌های پایه‌ای مانند سرطان به دست آورند.

پتری‌ها یک نوع شیشه آزمایشگاهی هستند که برای رشد و نگهداری باکتری‌ها، قارچ‌ها، گیاهان و حیوانات رله استفاده می‌شود. هر پتری‌ شامل یک پایه شیشه‌ای و یک درپوش شیشه‌ای است که برای جلوگیری از ورود هوا و عوامل خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انجماد کننده‌ها، شیشه‌های آزمایشگاهی هستند که قابلیت یخ زدگی و نگهداری نمونه‌هایی را دارند که برای بررسی در دماهای پایین مورد نیازهستند. این شیشه آزمایشگاهی معمولاً برای نگهداری و حفظ حالت یخ زده مواد شیمیایی، نمونه‌های بافتی و خون و غیره استفاده می‌شود.

به این ترتیب، شیشه آلات آزمایشگاهی زیست شناسی اساسی برای ایجاد و نگهداری شرایط مورد نیاز برای انجام آزمایش های زیست شناسی و سایر صنایع مرتبط هستند.



شیشه آلات آزمایشگاهی پزشکی (سرینج، تولید کننده پلاسما، ارده، درجه بندی)

شیشه آلات آزمایشگاهی پزشکی شامل انواع مختلفی از شیشه ها مانند سرینج، تولید کننده پلاسما و ارده است. سرینج یکی از اصلی ترین شیشه آلات آزمایشگاهی محسوب می شود که برای اندازه گیری و سنجش حجم آزمایشی استفاده می شود. این نوع شیشه در اندازه های مختلفی مانند ۱ میلی لیتر، ۲۰ میلی لیتر یا ۵۰ میلی لیتر تولید می شود که در انواع آزمایش های پزشکی کاربرد دارد.

تولید کننده پلاسما یکی دیگر از شیشه های آزمایشگاهی پزشکی است که برای جداسازی پلاسما و سلول ها از یکدیگر استفاده می شود. این نوع شیشه آلات برای جداسازی اجزای خونی و آزمودن وجود بیماری در نمونه خونی کاربرد دارد. تولید کننده های پلاسما در شکل های مختلفی مانند هپارینی یا سیتراتی تولید می شوند و با درنظر گرفتن هدف آزمایش می توان از تولید کننده پلاسما های مختلف استفاده کرد.

ارده نیز یکی دیگر از شیشه آلات آزمایشگاهی پزشکی است که برای نگهداری نمونه های خونی و سلولی استفاده می شود. این شیشه ها دارای درجه حرارت مشخصی هستند که نمونه های خونی و سلولی باید در آن نگهداری شوند. برای مثال برای نگهداری پلاسما باید از ارده هایی با درجه حرارت مناسب استفاده کرد.

درجه بندی نیز یکی از موارد مهم در شیشه آلات آزمایشگاهی پزشکی است که برای جداسازی و مرتب کردن نمونه های آزمایشی استفاده می شود. در اینجا شیشه ها با توجه به قطر، حجم و نوع آنها به منظور ساده سازی کار برای کاربران آزمایشگاه دسته بندی می شوند. این دسته بندی باعث می شود که کاربران توانایی داشته باشند نمونه های خود را در محیطی مناسب و در اندازه های دقیق قرار دهند.



منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن