اطلاعات قطعی به تقویت خودرو

علاوه بر مواردی کـه ذکر شد، باید این نکته را نیز درنظر داشته باشید کـه طبق معمول خودرو هایي کـه ارتفاع یا ارت

توسط مدیر سایت در 12 اردیبهشت 1402

علاوه بر مواردی کـه ذکر شد، باید این نکته را نیز درنظر داشته باشید کـه طبق معمول خودرو هایي کـه ارتفاع یا ارت زده باشند مشتری چندانی نداشته و تنها افرادی کـه بـه این خودرو ها علاقه مند هستند نسبت بـه خرید انها اقدام میکنند. در ادامه تعدادی از مزایای ارتفاع زدن خودرو ذکر شده اسـت کـه با یک دیگر بـه بررسی انها خواهیم پرداخت. بسیاری از تولیدکنندگان خودرو از فناوریهای جدیدی مانند پوشش سیلندر و طراحی پیستون استفاده میکنند که هدف آن کاهش اصطکاک موتور است. چرا کـه تا پیش ازآن طبق معمول صاحبان خودرو خود اقدام بـه طراحی قطعات جدید و نیرومند برای خودروها یا ارتقا دادن توان فنی قطعات آنها می نمودند. بدون روغن، انرژی به صورت اصطکاک از بین می رود و بازده آن کاهش می یابد. در عمل با انجام فعالیتهایي نظیر نصب باندهای قوی و ساب ووفرهای نیرومند، کیفیت صدا و کیفیت پخش سیستم صوتی یک خودرو تقویت شده و ارتقا می یابد. بعنوان مثال فرض کنید کـه شـما موتور خودروی خودرا تا حد امکان ارتقا دهید و بـه موجب این امر سرعت خودرو تا حد قابل توجهی افزایش یابد. بطور کلی تیونینگ کردن یعنی ارتقا دادن بخش هاي مختلف خودرو مثل: قدرت موتور، ظاهر خودرو، و ایجاد تغییرات در سایر بخش هاي خودرو اسـت. تیونینگ خودرو بطور معمول بر مشخصاتی نظیر ویژگیهاي آیرودینامیک و نوع طراحی رکابها، سپرهای جلو و عقب، اسپویلرها، دریچههاي هوا و رینگهاي خودرو تاثیرگذار است و بطور عمده تغییرات مختلفی را روی آنها انجام میدهد. تیونینگ مزایای زیادی دارد اما همان قدر هم می تواند معایب داشته باشد، تیونرهایی کـه اینکار را انجام می دهند درآمد فوق العاده بالایی دارند و چند نفر از آنها خودرو هـای سوپراسپرتی را طراحی کرده اند. مخزن اگزوز نیز نقش مؤثری در خارج کردن هوای موتور به بیرون دارد. حتی برهی باکس فیلتر کارخانه ای را هم تعویض نمی کنند و فقظ از فیلتر هایی با مشخصات بهتر که افت کمتری در هوای وردی موتور ایجاد می کند ، استفاده کنند . اگر به دنبال یک خودروی جدید هستید، مراقب موتورهایی باشید که گرما و اصطکاک را برطرف می کنند. روغن به روغن کاری قطعات کمک می کند و به آنها اجازه می دهد تا به خوبی کار کنند. که برای کاهش وزن آن، می توانید آن را با یک چیب اسپرت تعویض کنید.

بنابراین، با کمی پول بیشتر، فیلتر هوای قبلی خودروی خود را با فیلتر هوای اسپرت با سیستم خنک کننده تعویض کنید. DEF یک واکنش شیمیایی را ایجاد می کند که اکسیدهای نیتروژن را به نیتروژن ، آب و مقادیر کمی از دی اکسید کربن (CO2) یعنی اجزای طبیعی هوای تنفسی ما تبدیل می کند ، که از طریق لوله اگزوز بیرون رانده می شود. بعنوان مثال زمانی کـه مسئول اصلی انجام عملیات تیونیگ کـه با نام تیونر شناخته میشود، اقدام بـه تیونینگ سیستم صوتی یک خودرو میکند، در عمل سیستم صوتی مذکور تغییرات و اصلاحات متعددی را تجربه می کند و تا سر حد امکان تقویت میشود. اما به جز موارد نام برده، خیلی از مردم به سراغ نصب توربوشارژر روی بلوک استاندارد پراید میروند که روی موتوری با لوازم استاندارد، راه درست و عاقلانه ای نیست. موتور استاندارد B3 پراید از خانواده سری B مزدا بوده و به خاطر شباهتهای ساختاری، بیشتر افراد بعد از افزایش حجم بلوک پیشرانه، به سراغ قطعات بلوکهای بزرگتر مانند B5 میروند و آن قطعات بزرگتر را روی بلوک استاندارد نصب مینمایند. با مـا در ادامه همراه باشید تا در رابطه با ارتفاع زدن خودرو مباحثی را عنوان کرده و معایب ارتفاع زدن ماشین را مورد بررسی قرار norbert performance دهیم. مـا در ادامه ابتدا بـه معایب ارتفاع زدن ماشین پرداخته و پس ازآن مزایایی کـه از ارتفاع زدن بدست میآیند را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین اگر این مسئله را جدی نگیرید ، باعث شل بسته شدن فیلتر می شود و روغن به تمام ماشین سابیده می شود و عملکرد موتور مختل خواهد شد و موادر خطر ناک تر ممکن است باعث آتش سوزی از زیر کاپوت شود . DPF مسدود شده همچنین به طور بالقوه خطرناک است زیرا می تواند باعث گرم شدن بیش از حد در سیستم اگزوز و ایجاد خطر آتش سوزی شود. همچنین در امر تغییر طراحی داخلی یک خودرو، کـه از جمله جنبههاي پر هوادار در بحث تیونینگ خودرو بـه شمار میرود، موارد و جزییات مختلفی را باید مدنظر قرار دادبه گزارش مجله پارس ناز طبق معمول افرادی کـه در بحث تیونینگ نمای داخلی یک خودرو فعالیت دارند، باید موارد متعدد و مهمی نظیر حفظ امنیت و ایمنی سرنشینان خودرو و دست نخوردن تجهیزات مختلف مرتبط با خاموشی آتش در خودرو را مدنظر قرار دهند. افزون بر تمام مواردی کـه بـه آن اشاره شد، باید عملیات تیونینگ خودرو را زیر نظر افرادی کـه دراین زمینه از تخصص لازم و کافی بهره می برند بـه انجام رساند. در واقع در سرتاسر جهان هستند افرادی که ترجیح می دهند تا به جای پرداخت ارقام هنگفت برای خرید یک خودرو استاندارد کارخانهای، به سلیقه شخصی خود تغییراتی را در راستای بهبود عملکرد فنی یا زیبا سازی خوردو خود اعمال نمایند و البته که قوانین و استانداردهای خاصی نیز به این منظور توسط پلیس کشورهای مختلف اعمال میشود. به طور کلی، توربو شارژ (در دور موتورهای بالا قدرت ایجاد می کند) برای موتورهای کم حجم و سوپرشارژ برای موتورهای بزرگ استفاده می شود.

برای سرعت بیشتر در خودرو های داخلی نیازمند به تغییر ارتفاع هستیم.ارتفاع پایین تر و نزدیک تر به جاده باعث می شود که جریان هوا به راحتی عبور کند و چسبندگی خودرو به زمین بیشتر شود. به طور مثال می توانید، لوله های اگزوز را اسپرت کنید و یا جنس لوله و مخزن اگزوز خود را از استیل صاف و صیقلی انتخاب کنید. در خودروهای تیونینگ شده سعی می شود تا جنس لوله و مخزن اگزوز از استیل صاف و صیقلی انتخاب شود تا دود و جریان هوای خروجی بتواند بدون اصطکاک و با شتاب زیادی از خودرو خارج شود. در واقع ویژگیهاي یاد شده موجب می شود كه یک خودروی تیون شده بتواند از ساير خودروهاي مشابه و هم ردهي خود متفاوت و متمایز بنظر برسد. تغییر و تحولاتی کـه عمده دلیل اصلی وجود آنها این اسـت کـه خودروی مورد نظر بتواند قدرت و توان اضافه خود کـه در نتیجه تیونینگ موتور بـه وجود آمده اسـت رابه درستی مصرف کند و بـه این وسیله از تلف انرژی پیشگیري بـه عمل آید. علاوه بر آن جزییاتی نظیر تقویت صندلیهاي خودرو نیز از جمله مواردی اسـت کـه در بحث تیونینگ فضای داخلی یک خودرو همواره مدنظر فعالان دراین زمینه قرار خواهد گرفت. بطور کل تیونینگ یک خودرو میتواند موارد متعددی نظیر افزايش قدرت موتور از طریق دستکاری آن، افزايش قدرت ترمزها، جابه جا کردن یا تغییر دادن قطعات مختلف خودرو و بـه وجود آوردن تغييرات مهم در نمای داخلی، نمای خارجی و بدنهي آن خودرو را شامل شود. یکی از این استاندارد ها، ارتفاع خودرو از سطح زمین میباشد کـه طبق معمول توسط افراد دستکاری شده و کم و زیاد می شود. دراین روش، کلیه کمک فنرها، با کمک فنر هاي اسپرت، تنظیم شونده و یا هیدروپنوماتیک تعویض میشوند و ارتفاع خودرو کاهش داده می شود. استانداردترین روش برای ارتفاع زدن ماشین ، استفاده از کمک فنر هاي مخصوص و اسپرت اسـت. اما روش استاندارد و بهتری کـه برای ارتفاع زدن خودرو پیشنهاد می شود، استفاده از کمک فنر هاي اسپرت بجای کمک فنرهای معمولی خودرو اسـت. کمک فنرهای اسپرت با طراحی خاصی کـه دارند سبب میشوند تا خودرو علاوه بر این کـه از ارتفاع کمتری برخوردار شود، سواری نرم تری را نیز بـه خودرو ببخشد ودر نتیجه در دست انداز ها کمتر متوجه غیر استاندارد بودن خودرو شوید. البته این به این معنی نیست که استفاده از بنزین معمولی همیشه سبب آسیب جدی به ماشین می شود. یکی از مهمترین عناصر موجود در فرآیند احتراق موتور، اکسیژن است که مستقیماً از هوای بیرون وارد موتور خودرو می شود. مبدل کاتالیزوری خودرو که برای پاکسازی هوای موتور در اگزوز تعبیه شده است، عامل مهمی در کاهش شتاب و قدرت خودرو است. یکی از فاکتورهای مهم در میزان بازدهی موتور هوای ورودی آن می باشد. تغییراتی کـه البته تمام آنها باید با میزان قدرت تولید شده توسط موتور خودرو هماهنگی و همخوانی کامل داشته باشد.

ایجاد صداهای اضافی از خودرو، وجود منع قانونی ودر نظر گرفتن جریمه برای خودروهایی کـه ارتفاع کمتری از حد استاندارد دارند از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، شکستن و ترک خوردن متعلقات سیستم تعلیق و چرخ هاي خودرو در اثر ضربه یا عبور از دست اندازهای شدید و کم شدن میزان چرخش فرمان و همچنین امکان ایجاد لاستیک سائی در اثر کم شدن فاصله لاستیک نسبت بـه گلگیر. از همین رو تعداد زیادی از صاحبان خودروهایی کـه از لحاظ موتوری و مشخصات فنی عملیات تیونینگ را پشت سر گذاشتهاند، ترجیح میدهند کـه خودرویشان تغییرات متعددی را در ظاهر خود نیز تجربه کند تا ظاهر و باطن آن کاملا با یک دیگر هماهنگ گردد. معمولا اگزوز و تعداد و اندازه آن، به نوعی به قدرت موتور و توان آن ربط داده میشود و میدانیم که خودروهای حرفهای در هر دو سمت چپ و راست عقب خود اگزوز دارند و در مواردی ممکن است تعداد کل سر اگزوزها در هر طرف به سه یا چهار سر اگزوز نیز برسد. حال اگر در حین اجرای عملیات تیونینگ خودرو هیچ توجهی بـه تقویت سیستم ترمز خودروی خود نداشته باشید، ممکن اسـت با مشکلات مختلفی حین راندن آن مواجه شوید. در مجموع میتوان بـه این حقیقت اشاره کرد کـه در حال حاضر بحث تیونینگ وسایل نقلیه چهار چرخ بسیار گستردهتر از قبل جلوه میکند و تغییرات بخشهاي مختلفی از خودرو را در بر می گیرد. بنده قبل از ورود به محورهای استیضاح از عملکرد یک جانبه و بدون انصاف صداوسیما که هم در استیضاح قبلی و هم در استیضاح فعلی از آقای فاطمی امین دفاع کرد به شدت گلایه میکنم. ارتقای اجزای تشکیل دهنده اگزوز که متشکل از مانیفولد دود، کاتالیزور و منبع اگزوز است، میتواند قدرت موتور و توان خروجی را افزایش دهد. اگر این صفحه تبلیغاتی مشکلی دارد آن را به ما گزارش دهید .

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد norbert performance لطفا از صفحه ما بخواهید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
کاربر سایت
تاریخ ثبت : 12 اردیبهشت 1402