قیمت روز خودرو را از کجا بخوانیم؟

از ابتدای سال 99 با نوسانات شدیدی در قیمت خودرو مواجه هستیم. این نوسانات به صورت افزایشی تا اوایل فصل پاییز اد

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 20 آذر 1399

از ابتدای سال 99 با نوسانات شدیدی در قیمت خودرو مواجه هستیم. این نوسانات به صورت افزایشی تا اوایل فصل پاییز ادامه پیدا کرد. به طوری که بسیاری از افراد خرید خودرو را جزء آرزوهای دست نیافتنی دانستند. البته دلالان نیز از بازار پر تب و تاب خودرو سوء استفاده کزدند و قیمت خودرو را به دلخواه خود افزایش می‌دادند. اما بعد از مدتی قیمت‌ها روندی کاهشی پیدا کردند و به یکباره نظر افراد نسبت به این بازار تغییر پیدا کرد. اما سوال اینجاست که چه عواملی علت این نوسانات در بازار خودرو هستند؟

قیمت روز خودرو به نقل از رییس کل بانک مرکزی قرار است با قدرت و توان بیشتری کاهش بیابد و یا با همین نرخ ارز تثبیت شود. براساس این وعده به این زودی‌ها در بازار خودرو نیز نوسانات شدید قیمتی تکرار نمی‌شود و در نتیجه ریسک در بازارها پایین خواهد آمد. حداقل به این زودی‌ها قرار نیست بازارهای داخلی درگیر نوسانات شدید قیمت روز خودرو شوند و فرصت خوبی برای خرید و فروش خودرو برای افراد پیش آمده است.

به چه دلایلی قیمت روز خودرو افزایش یافت؟

- سیاست‌های نادرست دولتی و طمع خودروسازان

در سال 99 به دلیل افزایش قیمت ارز و تشدید تحریم‌ها، خودروسازان از این فرصت نهایت استفاده را نمودند و قیمت را به بهانه‌های مختلف افزایش دادند. در این بین دولت نیز با سیاست‌های نادرست موجب شد که راه را برای تاخت و تاز خودروسازان بیشتر فراهم کند.

در این شرایط مصوباتی مانند افزایش قیمت فصلی خودرو تا سقف 25 درصد، حذف قیمت از سایت‌های خرید و فروش خودرو و حذف اختیارات نهادهای نظارتی بازار و حمایت بی‌وقفه دولت از خودروسازان باعث شد تا نوسان قیمت بیشتر شود. مجموع مدیریت نادرست دولتی و طمع بیش از حد خودروسازان، قیمت روز خودرو را با افزایشی سرسام‌آور و غیر منطقی روبرو نمود.

- فرصت طلبی دلالان

با توجه به نوسانات افزایشی قیمت ارز، نبود یک نهاد قانونی تعیین قیمت و بازار آشفته خودرو، دلالان از این فرصت برای رسیدن به کسب سود بیشتر نهایت استفاده را کردند. به همین دلیل یکی از عوامل افزایش قیمت روز خودرو دلالان هستند. فرصت طلبی دلالان باعث شد که اختلاف قیمت کارخانه و بازار به شدت زیاد شود.

- خریداران فرصت‌طلب

خودرو یک کالای مصرفی است، اما این تصور که خودرو را یک کالای سرمایه‌ای بدانیم، موجب شد که افراد بسیاری برای فروش خودرو با قیمتی بیشتر در آینده، اقدام به خرید کنند. برخی نیز با دلالان برای تعیین قیمت بالاتر  هماهنگ شدند و شرایط لازم برای قیمت‌های نجومی خودرو را فراهم کردند. حضور فعال خریداران واقعی و غیرواقعی در طرح‌های قرعه‌کشی فروش خودرو نیز اسباب افزایش قیمت را به شکل دیگری فراهم نمود.

عوامل کاهش قیمت روز خودرو

- پیروزی بایدن در انتخابات

با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قیمت روز خودرو در پاییز 99 روند کاهشی پیدا نمود. در ابتدای آذر 99، این کاهش قیمت به شکل قابل توجهی در خودروهای داخلی و خارجی مشاهده می‌شود. به همین دلیل برخی از سایت‌های اعلام قیمت روز خودرو نظیر همراه مکانیک برای مدتی فعالیت خود را متوقف کردند تا قیمت روز خودرو به ثبات برسد و بتواننند قیمتی قطعی ارائه دهند.

- افزایش عرضه خودرو

شرکت‌های سایپا و ایران خودرو به دلایل متعددی خودروهای انبار شده را در بازار عرضه کردند. این مسئله به معنای افزایش عرضه است. البته هنوز هم تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار نشده؛ ولی در کاهش قیمت روز خودرو بی تاثیر نبود.

- کاهش تقاضا در نتیجه کاهش قیمت

باتوجه به شرایط پیش آمده و کاهش قیمت خودرو، در ادامه این مسیر بسیاری از افراد از خرید خودرو امتناع کردند. این مسئله به دلیل نوسانات شدید در بازار بوده و همه به دنبال ثبات قیمت بودند. افراد زیادی نیز به امید کاهش بیشتر قیمت، خرید را به آینده موکول کردند. از سوی دیگر افرادی که برای رسیدن به سودهای کلان اقدام به خرید خودرو کرده بودند، هر روز با کاهش قیمت مواجه شده و به دنبال فروش خودرو بودند تا ضررهای خود را جبران نمایند. تامی این عوامل موجب شد تا نقش دلالان و سودجویان در بازار کمتر شده و قیمت با کاهش محسوسی مواجه شود.

کلام آخر

عوامل متعددی در افزایش و کاهش قیمت خودرو موثر هستند؛ به همین دلیل در آشفته بازار سال 99 و نوسانات شدید قیمتی تنها نمی‌توان دولت یا خودروسازان را مقصر دانست. طمع دلالان و تصورات اشتباه برخی خریداران نیز که به دنبال سود بیشتر بودند، این بازار را بیش از پیش آشفته نمود. در این بین تحریم‌های شدید اقتصادی، منع ورود خودروسازان خارجی در بازار ایران و افزایش قیمت ارز به افزایش قیمت روز خودرو دامن زد و خرید و فروش خودرو را برای متقاضیان واقعی با سختی بیشتری همراه کرد.