پالس اکسیمتر چیست و چه کاربردی دارد؟

 امروزه از پالس اکسیمتر نوک انگشت برای کنترل مداوم میزان اشباع اکسیژن استفاده می شود. دستگاه تست اکسیژن خ

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 26 مهر 1399

 


امروزه از پالس اکسیمتر نوک انگشت برای کنترل مداوم میزان اشباع اکسیژن استفاده می شود. دستگاه تست اکسیژن خون اگرچه در برخی موارد از پالس اکسیمتر برای اکسیژن سنج خون استفاده می شود. در این حالت از همان سنسور اکسی متر نبض انگشت در گوش برای خواندن اشباع اکسیژن استفاده می شود. با توجه به تفاوت در بافت گوش و انگشت و این واقعیت که حسگر اکسی متر نبض انگشت بر اساس ساختار انگشت طراحی شده است. بنابراین دقت اکسی متری نبض گوش و نوک انگشت با حسگر انگشت در بیماران تحت درمان با داروهای وازوپرس بود.پالس اکسیمتر انگشتی چیست؟


در یک تحقیق تحلیلی مقایسه ای در سال 1995 با حجم نمونه 33 نفر ، تحت درمان با داروهای وازوپرسور و بستری در بخش مراقبت های ویژه شهرستان کاشمر ، که بر اساس معیارهای ورود ، به راحتی و به راحتی قابل دسترسی بودند ، دو حسگر اکسی متر پالس انگشتی از یک قسمت فوقانی لاله گوش و یکی به نوک انگشت متصل شدند و همزمان نمونه خون شریانی گرفته شد. داده های بدست آمده از نرم افزار آماری SPSS با تکرار مشاهدات با آزمون همبستگی اسپیرمن و تحلیل واریانس تجزیه و تحلیل شد.


برای خرید پالس اکسیمتر باید به ب ویژگی های خاص آن دقت داشته باشید. تا به راحتی مقدار اکسیژن اشباع شده در خون را به سرعت اندازه بگیرید. این دستگاه اکسی متر دارای LCD رنگی و همچنین نمودار Pulse Rate است و دارای یک بند گردن آویز است. این پالس اکسی متر برای استفاده در منزل و کلینیک مناسب است. پوشش داخلی سیلیکونی بسیار نرم این محصول باعث می شود بیمار هنگام استفاده از آن احساس راحتی کند.


قیمت پالس اکسیمتر در برندهای مختلف با هم تفاوت دارد. این پالس اکسیمتر دارای نشان استاندارد کیفیت از ایالات متحده است که نشانگر کیفیت بالای آن است. لازم به ذکر است که استفاده از این دستگاه کاملا بدون درد است.


چه زمانی از دستگاه تست اکسیژن خون استفاده می شود؟


پالس اکسیمتر انگشتی وسیله ای است که می تواند برای اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن در خون مورد استفاده قرار گیرد. اما چه کسی به این دستگاه نیاز دارد؟ به طور کلی می توان گفت که این دستگاه در موارد زیر استفاده می شود:  • برای ارزیابی توانایی فرد در دستیابی به سطوح بالای فعالیت بدنی

  • برای ارزیابی احتمال نارسایی تنفسی در هنگام خواب در بیمار

  • برای اینکه بفهمیم بیمار به دستگاه تنفس احتیاج دارد یا خیر

  • برای دیدن تأثیر و نحوه کار داروهای ریه


در حین یا بعد از جراحی برای تشخیص بیماریهایی که روی سطح اکسیژن خون تأثیر می گذارند (مانند نارسایی قلبی ، حملات قلبی ، انسداد ریه ها ، آسم ، ذات الریه ، کم خونی و سرطان ریه)


علائم حیاتی در نوک انگشتان


پالس اکسیمتر انگشتی ابزار پزشکی کوچکی است که ضربان قلب و اشباع اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. این دستگاه معمولاً به انگشت فرد متصل می شود ، اما ممکن است به گوش ، بینی ، پا یا پیشانی نیز متصل باشد. برخی از پالس اکسیمتر باتری کار می کنند و نتایج فوری را در صفحه کوچک (LED) دستگاه نمایش می دهند. دیگران به یک مانیتور جداگانه از علائم حیاتی متصل می شوند که از حسگرهای دیگر متصل به بدن برای ثبت اطلاعات دقیق تر در مورد ضربان قلب ، درجه حرارت بدن و فشار خون استفاده می کند.


آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن