ورق روغنی چیست ؟

به ورق روغنی به انگلیسی Cold Rolled Steel Sheet گفته می شود. تولید ورق روغنی با استفاده از فرآیندی با نام نورد

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 1 خرداد 1400

به ورق روغنی به انگلیسی Cold Rolled Steel Sheet گفته می شود. تولید ورق روغنی با استفاده از فرآیندی با نام نورد سرد انجام می شود. به این دلیل است که این نوع ورق به ورق نورد سرد نیز معروف است. سال های سال است که محصولات ساخته شده با استفاده از ورق های روغنی تولید شده و در موارد مختلف و زیادی با موفقیت به کار گرفته شده اند. ورق های روغنی جدید نسبت به ورق هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند بهبود یافته اند. این ورق ها امکان کنترل بهتر ضخامت، شکل، پهنا، سطح ظاهری و سایر خصوصیات کیفی خاص دیگر که در کاربردهای در حال رشد آن ها مورد نیاز است را فراهم می کنند.

https://www.tejarat-gram.ir/hamrahfelez

کاربرد

به دلیل ظاهر زیبا، این ورق عمدتا در کارهایی که نیاز به ظاهر زیبا دارند مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردهای ورق روغنی می توان به استفاده در مصالح ساختمانی، بدنه خودرو، لوازم خانگی، ساخت انواع قفسه و پانل ها اشاره کرد. همچنین بزرگ ترین مزیت این محصول مقاومت بالای آن می باشد که سبب کاربرد متنوع آن در صنعت می گردد.

 

نحوه تولید

به طور کلی برای تولید انواع ورق‌ از نورد سرد و نورد گرم استفاده می‌شود. در فرایند تولید ورق روغنی با استفاده از نورد سرد، ورق فلزی موردنظر در دمایی بین دمای اتاق و دمای ۲۰۰ درجه قرار می‌گیرد. این دما برای فلزات جزو دماهای پایین محسوب می‌شود. سپس با فشار بسیار زیادی که به ورق اعمال می‌شود از بین غلتک‌ها عبور می‌کند. با این کار ضخامت ورق کاهش پیدا می‌کند اما برعکس تصور عموم در این فرایند استحکام و دوام ورق بیشتر شده تحمل فشار بیشتری پیدا می‌کند.

 

انواع

رق‌های روغنی با توجه به نوع آلیاژ و عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آن‌ها در سه دسته اصلی جای می‌گیرند:

 

ورق‌های روغنی معمولی (مانند ورق روغنی st12)

ورق‌های روغنی نیمه کشش (مانند ورق روغنی st13)

ورق‌های روغنی فوق کشش (مانند ورق‌های روغنیst14)

ورق‌های روغنی در ابعاد و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارند که در حالت استاندارد ضخامت آنها معمولا بین ۰.۰۳ تا ۳ میلی‌متر بوده و عرض آنها حدود ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌متر است. ورق‌های نورد سرد یا همان ورق‌های روغنی پایه و اساس تولید ورق‌های گالوانیزه (ورق سفید) می‌باشند. ورق‌های رنگی گالوانیزه که به ورق‌های رنگی در بازار معروف هستند، از ورق گالوانیزه خام بوجود می‌آیند. ورق‌های روغنی از وزن استاندارد ویژه برخوردار بوده که تقریبا با وزن آهن معمولی یکی می‌باشد.

 

چگونه ورق به ورغن آغشته میشود؟

در روش اول امولسیون با غلظت بالا مستقیما به روی ورق پاشیده می شود. روغن به میزان حداقلی که برای روغنکاری لازم است مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش روغن ممکن است با استفاده از وسایل خاصی اتمیزه یا بخار گردد. در نورد ورق نازک و ورق گالوانیزه با وجود مصرف نسبتا زیاد روغن بر واحد تن ورق، به خاطر چربی نسبتا زیاد ایجاد شده و همچنین لزوم تثبیت کیفیت سطح ورق روغنی ، از این روش استفاده می گردد. کیفیت سطح تاثیر زیادی بر قیمت ورق روغنی در بازار خواهد داشت.

آخرین مطالب