والدین از پسر ایالات متحده می خواهند که به آنها کمک کند تا از افغانستان فرار کنند


مینا سالارزی چند هفته پیش با این احساس که جمجمه اش می سوزد، نیمه شب از خواب بیدار شد، گرمای آنقدر واقعی که به آینه رفت و شروع به تراشیدن موهایش کرد.

او گفت: «به مادر و پدرم فکر کردم، من تنها پسرم، تک فرزند».

کابل دو ماه قبل سقوط کرده بود و پدر و مادرش در افغانستان گرفتار شده بودند. آنها هنوز هستند. او گفت که طالبان به دنبال پدر و دو عمویش هستند که همگی به رژیم ایالات متحده کمک کرده اند – همانطور که او با ارتش ایالات متحده برای آموزش نیروهای افغان به زبان انگلیسی و فن آوری کامپیوتری همکاری کرده است. مادر او، معصومه، 56 ساله، که به دلیل بیماری قلبی و دیابت قادر به کار نبود، نمی‌توانست بفهمد که چرا دیگران موفق شدند مکان‌های مورد نظر را در پروازهای خروجی فرود بیاورند در حالی که این کار را نکردند.

هنگامی که سالارزی، 34 ساله، به طور پراکنده در واتس اپ و سیگنال از الک گرو، حومه ساکرامنتو که خانه او است، با او صحبت کرد، او از او پرسید که چرا کمک نکرده است.

سالارزی گفت: «هر بار این حرف اوست. “کی بریم بیرون؟”

او هیچ پاسخی ندارد.

به گفته وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، ایالات متحده بیش از 120000 نفر را قبل از خروج نیروهای آمریکایی در ماه اوت و به دست گرفتن سریع و خیره کننده قدرت توسط طالبان تخلیه کرد. هزاران پناهجوی افغان که در این خدمات هوایی مشارکت دارند، در کشورهای ثالث باقی می مانند و در آنجا منتظر ترانزیت به مقصد نهایی خود هستند. بیش از 70000 نفر وارد ایالات متحده شده اند که بسیاری از آنها هنوز در پایگاه های نظامی زندگی می کنند.

مینا سالارزی عکسی از دست دادن پدرش با ژنرال بازنشسته ارتش ایالات متحده دیوید اچ. پترائوس در دست دارد.

مینا سالارزی عکسی از دست دادن پدرش با ژنرال بازنشسته ارتش ایالات متحده دیوید اچ. پترائوس در دست دارد.

(جیسون آرموند / لس آنجلس تایمز)

اعضای خانواده و امدادگران می‌گویند، اما هزاران افغان در معرض خطر همچنان در کشور باقی می‌مانند و به‌طور فزاینده‌ای ناامید از ترک کشور هستند، زیرا فرصت‌های این کار کاهش می‌یابد. تعداد انگشت شماری شهروندان یا دارندگان ویزا هستند. بسیاری دیگر، مانند والدین سالارزی، هیچ وضعیت رسمی یا مدرکی ندارند، اما به دلیل فعالیت های خود در کشور یا به دلیل کمک بستگانشان به ایالات متحده در معرض خطر هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که او به پروازهای چارتر برای تسهیل خروج شهروندان و ساکنان ایالات متحده ادامه داده است و همچنان به وظیفه “به یاد ماندنی” کمک به افغان های آسیب پذیری که می خواهند ترک کنند، متعهد است. یک سخنگوی گفت که از زمان خروج رسمی خود در اواخر اوت، حدود 600 نفر را تخلیه کرده است. با این حال، اکثر پروازها در حال حاضر توسط متحدان ایالات متحده مانند قطر و آژانس های غیرانتفاعی و بشردوستانه انجام می شود که هواپیماهای خود را اجاره می دهند، اعلامیه های خود را ایجاد می کنند و برای دریافت مجوزهای لازم دولتی از طریق ایالات متحده و ایالات متحده تلاش می کنند. از طریق رژیم جدید در افغانستان. این یک روند کند و تقسیم شده است.

وزارت امور خارجه گفت که در حال کار برای «سرعت بخشیدن» به سرعت پروازهای چارتر است و یک گروه بین سازمانی برای ساده‌سازی تلاش‌های خود ایجاد کرده است. اما برکناری دولت ایالات متحده و تلاش برای پر کردن شکاف توسط بازیگران کوچکتر بیشمار، افغان ها را سردرگم و ناامید کرده است. سالارزی و دیگران گفتند که بدون یک فرماندهی مرکزی و بدون اطلاعات روشن در مورد اینکه چه کسی درگیر است و چگونه پروازهای چارتر انجام می شود، کسانی که به دنبال راهی برای خروج هستند همچنان به توصیه دوستان، اطلاعات در اینترنت و شانس وابسته هستند.

اسماعیل خان، داوطلب در No One Left Behind، یک سازمان غیرانتفاعی که به دارندگان مهاجران ویژه کمک می کند، گفت: «به این سادگی نیست… زمانی که هواپیماهای ارتش وجود داشت و مردم می پریدند و بلند می شدند. ویزاهایی که برای کمک به سربازان به عنوان مترجم یا نقش های مهم دیگر اجازه ورود به ایالات متحده را دریافت کرده اند. افراد زیادی هستند که برای بردن شخصی به پرواز نیاز به تایید آنها دارند.

مینا سالارزی در انبار تجارت الکترونیکی خود در ساکرامنتو است.

مینا سالارزی در انبار تجارت الکترونیکی خود در ساکرامنتو است.

(جیسون آرموند / لس آنجلس تایمز)

خان گفت که حتی با ارتباطاتی که از طریق کار غیر انتفاعی دارد، نمی تواند برای خانواده اش که در افغانستان گرفتار شده اند، جواب بگیرد.

وی گفت: هیچ پیگیری وجود ندارد. شما نمی توانید از کسی که به شما بگوید، “هی، این یک ماه، دو ماه یا یک سال دیگر اتفاق می افتد” یا “این اتفاق نخواهد افتاد” پاسخی دریافت کنید.

او گفت که برادر 15 ساله اش اخیراً توسط طالبان ربوده و مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از پرداخت باج از سوی خانواده آزاد شد. اکنون خانواده او به چهار گروه تقسیم شده و مخفی شده اند. اما خان می ترسد که کار برجسته او در حمایت از دیگران همچنان آنها را هدف قرار دهد. آنها مانند خانواده سالارزی می خواهند بدانند چرا او نمی تواند بیشتر از این کار کند.

هان گفت: سخت ترین قسمت برای من صحبت با سناتورها، نمایندگان کنگره و خبرنگاران و تلاش برای انجام هر کاری برای دیگران و خانواده ام است. «خانواده‌ام، هر روز با من تماس می‌گیرند و می‌گویند ببین، مردم بیرون می‌آیند و تو به مردم کمک می‌کنی بیرون بروند و به ما کمک نمی‌کنی. چه اتفاقی می افتد؟”

فشار بر کسانی که در ایالات متحده زندگی می کنند تا به خانواده های خود در خارج از کشور کمک کنند، جوامع افغان را تحت تأثیر قرار داده است – به ویژه دریافت کنندگان ویزای مهاجرتی ویژه مانند سالارزی و خان، که می ترسند در صورت عدم موفقیت خانواده هایشان بمیرند یا زندانی شوند.

هان گفت: “من می توانم به شما اطمینان دهم که همه افراد اینجا قبلاً به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا بوده اند و در حال حاضر با یک مشکل سلامت روانی روبرو هستند.” “من در محل کار مبارزه می کنم. من واقعا نمی توانم تمرکز کنم. … یک کابوس بود.»

کری هام، مدیر اجرایی World Relief Sacramento، یک آژانس اسکان مجدد که با پناهندگان افغان کار می کند، گفت که بحران بهداشت روانی احتمالاً تشدید خواهد شد. او گفت که هر روز ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کند که برای تخلیه کمک می‌خواهد، که بسیاری از آنها خود پناهنده هستند و فقط “روز از نو بیدار می‌شوند تا بفهمند چه کاری می‌توانند انجام دهند.”

مینا سالارزی اقلامی را در قفسه های انبار تجارت الکترونیک خود پیدا می کند.

مینا سالارزی اقلام موجود در قفسه های انبار تجارت الکترونیک خود را پیدا می کند و اقلام را برای مشتریانش می فرستد.

(جیسون آرموند / لس آنجلس تایمز)

روز پنجشنبه، سالارزی در یک انبار اجاره ای نشسته بود و لباس ها را برای فروش مجدد در آمازون ذخیره می کرد. چشم‌های تیره‌اش خسته به نظر می‌رسیدند، موهایش دوباره به حالت وزوز کوتاه درآمده بودند. چراغ های کمی در فضای شلوغ وجود داشت که جعبه های پیراهن و کفش تا سقف ردیف شده بودند. با غروب خورشید در روز جانباز، اتاق تاریک شد.

منتظر تماس پدرش بود اما خبر خوبی نبود. او هنوز چیزی در پاسخ نشنیده بود، مگر از یک منبع واحد که برای بردن والدینش به یک پرواز چارتر کار می کرد. منبع گفت که آنها ابتدا باید پاسپورت دریافت کنند – گذرنامه آنها منقضی شده است.

سالارزی گفت، اما یافتن پاسپورت در کابل سخت است. هر روز صدها نفر در دفتر رسمی که اکنون توسط طالبان اداره می شود صف می کشند. او مردد است که پدرش به هر حال در آنجا حاضر شود.

پدر سالارزی به عنوان رابط اطلاعاتی برای رژیم سرنگون شده کار می کرد و در همسایگی خود با نام سرهنگ داگاروا شناخته می شود، اگرچه او از خدمت سربازی بازنشسته شده است. وقتی اولین رژیم طالبان به قدرت رسید، خانواده بدون هیچ چیزی به پاکستان گریختند. سالارزی 4 ساله بود و تا زمانی که پدرش ساکن شد در اردوگاه ها زندگی می کردند.

زمانی که طالبان سرنگون شدند، به کابل ویران شده بازگشتند. سالارزی 14 ساله بود و به یاد می آورد که از گذرگاه خیبر گذشت و سربازی را دید که به جای چکمه، صندل های چرمی سنتی پوشیده بود. این باعث شد که او احساس کند در خانه است.

انام سالارزی خارج از تجارت الکترونیکی خود در ساکرامنتو است.

انام سالارزی خارج از تجارت الکترونیکی خود در ساکرامنتو است.

(جیسون آرموند / لس آنجلس تایمز)

او در کابل بزرگ شد که در اطراف او دوران نقاهت را می گذراند. یک تلویزیون ده ها شد. موزیک بود و دختران مشغول انجام کارها بودند. پسرعموهای او به مدرسه می روند – یکی معلم می شود و دیگری دکتر. عموهای او در حمایت از دولت کارهای خطرناکی انجام دادند، در حالی که خانواده او نیز بهبود یافتند. او به سرهنگ کمک کرد تا یک ویلای هشت خوابه بسازد که خانواده بزرگ آنها در کنار هم زندگی می کردند و سرهنگ هر روز نوه هایش را به مدرسه می برد.

او گفت که سالارزی در حال ارتقاء برای تبدیل شدن به یک مربی در مرکز آموزش زبان انگلیسی مورهد است، مدرسه ای نخبه که نیروهای افغان را برای سفر به ایالات متحده و سایر کشورها برای دوره های آموزشی با نیروهای ویژه مانند تکاوران ارتش آماده می کند.

او در تلفن خود عکسی از سرهنگ دوم کانادایی ژان گی لوسک در دست دارد که وقتی سالارزی مدیر سایت و ناظر مدرسه می شود، کتاب عملیات را به او می دهد، اولین افغانی که کنترل این مرکز را در سال 2012 به دست گرفت. او عاشق او گفت که او دوست داشت به افغانستان کمک کند تا به یک کشور جدید تبدیل شود.

اما او شروع به دریافت تهدید و نگرانی در مورد فرزندان خود کرد. در سال 2015 با ویزای مهاجرتی ویژه به آمریکا آمد.

او سعی کرد تنها پس از چند ماه اقامت در ایالات متحده به افغانستان بازگردد زیرا پدر و مادرش بیش از حد دلتنگ شده بودند. مادرش به او گفت: “مردم فقط میمیرند تا از این مملکت بروند و تو گرین کارت داری و میگی نمیخوای بری…فقط برو و اگه [Allah] کمک می کند، ما با شما خواهیم بود.»

اخیراً اعضای طالبان به درب منزلی که پدربزرگ و پسر عموی 8 ساله سالارزی در آن اقامت داشته اند آمده اند. گفت پسر را زدند و خواستند بدانند سرهنگ کجاست. همسایه ها برای تذکر با خانواده تماس گرفتند.

گفتند: «فقط به سرهنگ بگو به خانه نرود.

سالارزی و خان ​​گفتند که می ترسند طالبان در طول زمان جسورتر شوند و علاقه بین المللی کاهش یابد. آنها نگرانند که نتوانند خانواده های خود را بیرون ببرند تا زمانی که فرصت کمی وجود دارد.

سالارزی گفت: «مردم آنها را فراموش می کنند.

او می‌گوید: «امید زیادی وجود دارد،» و دو انگشتش را تقریباً برای لمس فشار می‌دهد، «که به من قدرت می‌دهد.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر