هزاران افغان برای آزادی مشروط بشردوستانه در ایالات متحده درخواست داده انددر حالی که طالبان برای کنترل پایتخت افغانستان آماده می شدند، واگای مهمند، وکیل لس آنجلسی، با وحشت تماشا می کرد و مغزش را می لرزاند که چگونه به خانواده خود و دیگران کمک کند تا فرار کنند.

او سندی نوشت که راه های مهاجرتی احتمالی برای افغان هایی که می خواهند به ایالات متحده بیایند را مشخص کرده و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد. صدها غریبه پاسخ دادند و از او کمک حقوقی خواستند.

مهمند اکنون رهبری تلاش‌ها را برای متقاعد کردن دولت ایالات متحده برای گسترش برنامه سریع ورود قانونی به ایالات متحده، معروف به آزادی مشروط بشردوستانه، برای هزاران افغان انجام می‌دهد، حتی در شرایطی که خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده برای رسیدگی به درخواست‌هایی که قبلاً دریافت کرده‌اند، تلاش می‌کنند.

پروژه انار، حمایت از افغانستان و شبکه منابع، به رهبری مهمند و دو آمریکایی افغان دیگر، بر اساس مدل های قبلی کمک های مشابه ایالات متحده به گروه ها در آمریکای لاتین و جنوب آسیا است. این گروه تا کنون به حدود 9000 افغان کمک کرده است که برای آزادی مشروط برای ورود به ایالات متحده اقدام کنند.

تحت آزادی مشروط بشردوستانه، که راهی برای شهروندی نیست، دولت فدرال می‌تواند بوروکراسی فرآیند معمول ویزا را کاهش دهد تا به طور موقت به افراد اجازه دهد به دلایل فوری یا به دلایل منافع عمومی وارد ایالات متحده شوند. آزادی مشروط به صورت موردی صادر می‌شود و معمولاً برای شرایط جدی، مانند مهلت چند روزه به کسی برای ملاقات با یکی از عزیزان در حال مرگ، محفوظ است.

همچنین در 70 سال گذشته مکرراً برای جذب سریع گروه‌هایی از کشورهایی که ایالات متحده در آن شرکت داشته است، از جمله افرادی که از انقلاب کوبا فرار کرده‌اند، و همچنین ویتنامی‌ها، کامبوجی‌ها و لائوسی‌ها از زمان پایان جنگ ویتنام استفاده شده است. این افراد پس از رسیدن به اینجا می توانند برای مجوزهای کار و کمک های نقدی و پزشکی موقت برای پناهندگان درخواست دهند.

برخلاف گذشته که چنین تلاش های گسترده تری توسط دولت آمریکا آغاز شد، این بار مدافعان منتظر برنامه رسمی نیستند. آنها امیدوارند که تعداد زیاد درخواست ها، دولت بایدن را متقاعد کند تا یک برنامه تخلیه سریع رسمی برای افغان هایی که موفق به ترک کشور از طریق عملیات استقبال از متحدان به رهبری ایالات متحده نشده اند، ایجاد کند، که مسیر سریعی را عمدتاً برای افغان هایی که با آنها مرتبط هستند فراهم می کند. با ایالات متحده

اما گروه با دیوار برخورد کردند. از زمانی که نیروهای آمریکایی در 30 اوت از افغانستان خارج شدند، مدافعان می گویند که هیچ یک از درخواست ها بررسی نشده است. در همین حال، USCIS متراکم درخواستی برای داوطلبان از کل آژانس افغانستان برای پردازش درخواست صادر کرد و شروع به آموزش کارکنان اضافی برای کمک به افزایش تعداد درخواست ها کرد.

سخنگوی ویکتوریا پالمر گفت: «USCIS به طور فعال منابع انسانی بیشتری را برای پشتیبانی از حجم کاری جاری در مورد درخواست آزادی مشروط استخدام می کند. آژانس در هفته‌های آینده کارکنان بیشتری خواهد داشت که به این حجم کاری اختصاص داده می‌شوند.»

نزدیک به 70000 افغان به عنوان بخشی از عملیات استقبال از متحدان در ایالات متحده به صورت مشروط آزاد شده اند. پالمر گفت که از ماه اوت 20,000 افغان دیگر برای آزادی مشروط درخواست داده اند. این آژانس معمولاً کمتر از 2000 درخواست در سال برای افراد از هر ملیت دریافت می کند.

از اول جولای، USCIS تنها 93 درخواست برای آزادی مشروط برای افغان ها را تایید کرده است. پالمر گفت که برخی هنوز در کشور خود هستند، در حالی که برخی دیگر به کشورهای ثالث رسیده اند و در انتظار پردازش بیشتر هستند.

متقاضیان باید قبل از تایید آزادی مشروط، یک چک شخصی و معاینات بیومتریک را تکمیل کنند. پالمر گفت که از آنجایی که سفارت در کابل بسته است، متقاضیان باید برای انجام این کار به کشور ثالث سفر کنند. این نشان می دهد که طالبان آنها را رها می کنند.

این آژانس برای متقاضیان واجد شرایط اخطاریه ای صادر می کند که آنها را از شرایط سفر مطلع می کند و در صورت تایید، وزارت امور خارجه نامه ای به متقاضی می دهد که نشان می دهد آنها اجازه ورود به ایالات متحده را دارند. سپس می توانند با هزینه شخصی خود یک پرواز تجاری داشته باشند.

کنگره بر اساس قانون مهاجرت و شهروندی 1952 یک آزادی مشروط بشردوستانه ایجاد کرد. این قانون برای اولین بار در سال 1956 برای پذیرش بیش از 20000 مجارستانی پس از انقلاب نافرجام کشور مورد استفاده قرار گرفت. اخیراً استفاده از آن در موارد جداگانه دیده شده است و برنامه هایی مانند برنامه نوجوانان آمریکای مرکزی در سال 2014 تأسیس و راه اندازی شده است.

بنیانگذاران پروژه انار آن را تنها گزینه فوری برای بسیاری از کسانی که تحت حکومت طالبان در خطر هستند، می دانند.

بسیاری از متقاضیان ANAR واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت ویژه برای افغان ها یا اولویت در برنامه پذیرش پناهجو نیستند زیرا برای ایالات متحده کار نکرده اند. در عوض، آنها مقامات دولتی افغانستان، معلمان، روزنامه نگاران، بیوه ها و دیگر زنان و دختران هستند. برخی از آنها اعضای خانواده، شهروندان ایالات متحده، دارند که می توانند آنها را برای اقامت دائم حمایت کنند. بسیاری می توانند واجد شرایط پناهندگی باشند.

مومند گفت: «در حال حاضر در زمان دیگری هستیم. “ما فقط سالهای آزاد نداریم. هدف واقعاً حفظ امنیت مردم در اینجا است.»

پشتیبانی از این گروه در ماه سپتامبر آغاز شد، و آنها اکنون بیش از 350000 دلار جمع آوری کرده اند تا هزینه ثبت نام USCIS 575 دلار برای هر درخواست را بپردازند. وجوه از طریق سازمان غیرانتفاعی Pangea Legal Services در سانفرانسیسکو هدایت می شود.

مومند معتقد است که ایالات متحده به همه افغان‌ها مدیون است، نه فقط آن‌هایی که مستقیماً با دولت فدرال کار کرده‌اند.

«اقدامات دولت و ارتش آمریکا این مشکل را ایجاد کرده است. او با اشاره به توافقنامه ای که سال گذشته توسط دولت ترامپ و طالبان امضا شد، گفت: ایالات متحده با توافقنامه صلح دوحه به طالبان مشروعیت داد و سپس به معنای واقعی کلمه دولت را به آنها تحویل داد. «ایالات متحده در همه جا مداخله کرده است، اما من فکر می کنم به دلیل چندین دهه اشغال، یک بدهی خاص به مردم افغانستان وجود دارد.

رویکرد این گروه مخاطره آمیز است. USCIS ممکن است پول را نگه دارد و تصمیم به رد درخواست ها بگیرد. اما مومند امیدوار است که این استراتژی – و پرداخت‌ها – به جای آن دولت فدرال را برای اقدام تحت فشار قرار دهد.

پروژه انار تنها سازمانی نیست که بر آزادی مشروط بشردوستانه برای افغان ها فشار می آورد. در نامه‌ای که این گروه ماه گذشته به رئیس جمهور بایدن ارسال کرد و توسط سایر سازمان‌های غیرانتفاعی و شرکت‌های حقوقی منفرد امضا شد، مدافعان گفتند که انتظار دارند در مجموع حداقل 30000 درخواست به USCIS ارسال شود و بیش از 17 میلیون دلار برای تاکسی آژانس جمع‌آوری شود.

ترزا کاردینال براون، که ریاست سیاست مهاجرت در مرکز سیاست دو حزبی را بر عهده دارد و برای وزارت امنیت داخلی دولت اوباما کار می کرد، گفت که دولت بایدن از بحرانی به بحران دیگر مهاجرت می کند، حتی قبل از افغانستان. برو بیرون.

زمان پردازش در USCIS چندین ماه است، حتی برای درخواست های اولیه، مانند تعویض کارت سبز. این آژانس در سال های اخیر دو بار تلاش کرده است که هزینه ها را افزایش دهد، اما با شکایت های قضایی به حالت تعلیق درآمده است.

براون گفت که او فوریت درخواست های آزادی مشروط بشردوستانه را درک می کند، اما آژانس برای ایجاد ظرفیت به زمان و منابع نیاز دارد.

«در حال حاضر همه چیز فوری است. آیا شما به افرادی که در افغانستان هستند یا افرادی که اینجا در پایگاه های نظامی هستند یا افرادی که در پایگاه های خارج از کشور هستند اولویت می دهید؟ او گفت. “هر بار که ما یک رویداد مهاجرت اضطراری داریم – کوبایی‌ها و هائیتی‌ها، خردسالان بدون همراه از آمریکای مرکزی، افغان‌ها – ناگهان باید منابع را از جاهای دیگر جمع‌آوری کنیم و طوری رفتار کنیم که گویی قبلاً هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده‌ایم. چرا مانند بلایای طبیعی خود را برای شرایط اضطراری مهاجرت آماده نکنیم؟

مهمند با یکی دیگر از وکیل افغان، لیلا ایوب، مستقر در ویرجینیا، برای تهیه سند اصلی مهاجرت کار می کند. سامیا حقیق، همکار سابق در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، سپس به او پیشنهاد داد. حکیک تجربه کار در سازمان های مهاجرت و اسکان مجدد را داشت و به تازگی کار خود را ترک کرده بود.

مومند گفت: «همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد. “و اکنون به معنای واقعی کلمه کار تمام وقت سامیا و لیلا است و من از طریق کارم به صورت نیمه وقت کار می کنم. زندگی ما را تغییر داد.»

از آن زمان، حقیق بیش از 20 درخواست را به نمایندگی از اعضای خانواده، از جمله یک پسر عموی 25 ساله که گزارشگر تلویزیونی طلوع نیوز، یکی از بزرگترین رسانه های خبری کشور، و یکی از فعالان ترویج آموزش زنان بود، ثبت کرده است.

او گفت: “کاری که او انجام داد و به آن افتخار می کرد که اکنون از خطری که برای خانواده خود می گذارد پشیمان است.” طالبان روی یک نفر تمرکز نمی کنند – آنها معمولا تمام خانواده را هدف قرار می دهند.

نادیا دی، 49 ساله، از فیرفکس، ویرجینیا، به 96 نفر از بستگان خود در افغانستان کمک کرد تا از طریق پروژه انار برای آزادی مشروط درخواست دهند. او از تایمز خواست که نام خانوادگی او را به دلیل ترس از مجازات اعضای خانواده اش منتشر نکند.

خانواده او شامل مقامات سابق دولت افغانستان، معلمان، مهندسان، کارگران غیرانتفاعی و روزنامه نگاران است. او گفت که هیچ کس نمی تواند کار کند و بچه ها دیگر به مدرسه نمی روند. او افزود که طالبان هر شب در خانه برادرزاده اش را می زند و می پرسند کجاست.

نادیا گفت که خوشحال است که هزاران افغان که برای ایالات متحده کار می کردند تخلیه شده اند. اما او امیدوار است که دولت فدرال اقدامات بیشتری انجام دهد.

نادیا از طریق مترجم به دری گفت: «همه حق خوشبختی و حق داشتن زندگی امن را دارند. دعا می‌کنم خانواده‌ام هم این را داشته باشند.»
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر