شروع مجدد فعالیت هتل های اصفهان با وجود خطرات ناشی از کرونا ویروس

قرارگیری هتل ها در فهرست مشاغل پرخطر

وزارت بهداشت، هتل‌ها و اماکن اقامتی را در فهرست مشاغل “پرخطر” قرار داده است. اما اتاق اصناف ایران آن‌ها را از این فهرست خارج کرده است. نیروی انتظامی فعالیت این امکان را تنها در صورتی مجاز دانسته که از وزارت بهداشت مجوز بگیرند و تاکید کرده اگر از مصوبات ستاد کرونا عدول کنند از فعالیت آنها جلوگیری می‌کند اما وزارت گردشگری از فعالیت دوباره هتل‌ها البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حمایت کرده است. این تناقض، هتل ها را سرگردان کرده و سایر اماکن اقامتی از جمله مهمان پذیرها، بومگردی‌ها و خانه مسافرها را بلاتکلیف نگه داشته است. با این حال ضررهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا، هتل ها را مُصر بر این کرده که فعالیت خود را از سر بگیرند.

این درحالی است که کمیته اطلاع ‌رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا، در اطلاعیه‌ “طرح فاصله‌گذاری هوشمند” مبتنی بر بازگشایی بخشی از واحدهای صنفی که در استان‌ها از تاریخ شنبه ۲۳ فروردین و در استان تهران از تاریخ شنبه ۳۰ فروردین به اجرا گذاشته شد، مشخصا در یک بند، واحدهای اقامتی و هتل ها را در رسته مشاغل پرخطر قرار داده است. هرچند که اتاق اصناف ایران در شیوه اجرای این طرح در واحدهای صنفی که مستند به بخشنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کشور بوده است، نام هتل‌ها و اماکن اقامتی را در بین مشاغل پرخطر از قلم انداخته است. در جدول دیگری منسوب به ستاد مبارزه با کرونا نیز هتل‌ها در ستون مشاغلی که با محدودیت می توانند فعالیت کنند قرار داده شده است. پس از انتشار این اطلاعیه‌های متناقض، یکی از اعضای جامعه هتلداران گفت که هتل ها هیچ منعی برای فعالیت ندارند. شهرام شیروانی در مصاحبه های با پایگاه خبری وابسته به جامعه هتلداران ایران اظهار کرد: “تا کنون هیچ دستورالعملی مبنی بر ممنوعیت فعالیت هتل و مراکز اقامتی از سوی وزارت گردشگری، وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر نشده است.” به اعتقاد نائب رییس جامعه هتل داران ایران، مبنای فعالیت هتل ها، پروتکل های بهداشتی بازگشایی هتل‌ها و مراکز اقامتی است که از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر گشته و هتل ها مطابق آن می توانند پذیرش مسافر داشته باشند.

 

آپلود عکس

 

این درحالی است که در دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز تاکید شده است: “تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت دوباره دریافت کنند. هیچ ‌یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.” شیروانی گفته بود: “منظور از مشاغل پرخطر در اطلاعیه ستاد ملی کرونا، قسمت هایی از هتل مانند تالارهای پذیرایی، استخر، مجموعه های ورزشی و … است که احتمال اجتماع افراد وجود دارد.” اما 25 فروردین ماه، سرهنگ صادق رضادوست ـ رییس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا در اظهارنظری که در وب سایت پلیس منتشر شد، تاکید کرد که براساس ابلاغیه وزارت بهداشت و درمان، کسب و کارهای پر ریسک  مراکز گردشگری و اقامتی تا اعلام عادی شدن شرایط کشور همچنان تعطیل خواهند بود. ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در سومین جلسه “کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا” که آخرین روز فروردین ماه خبر آن را روابط عمومی این وزارت خانه منتشر کرد، خروج هتل ها از فهرست مشاغل پرخطر را از ستاد ملی کرونا درخواست کرد. او گفته بود: “وزارت گردشگری از مراجع ذی‌ربط خواسته فهرست مراکز کسب‌ و کار پر خطر را بازبینی و تجدید نظر کنند و مراکز اقامتی دارای مجوز از این وزارت خانه از آن فهرست خارج شود.”  این اظهارنظرها برخلاف انکار برخی هتل ‌داران نشان می دهد که اماکن اقامتی همچنان جزو مشاغل پرخطر محسوب می شوند.

 

آپلود عکس

 

با این حال صنف هتل داران، نامه ای منسوب به معاون دادستانی کل کشور با امضای جواد جاویدنیا سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور  و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ـ به تاریخ 30 فروردین ماه را منتشر کرد که در آن نوشته شده است: “نظر به مکاتبات متعدد فعالان کسب و کارهای اینترنتی مرتبط با حوزه گردشگری با این معاونت و درخواست تعیین تکلیف ممنوعیت فعالیت با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسات ستاد ملی مدیریت کرونا، به اطلاع می رساند چنان چه هتل ها و اماکن اقامتی و گردشگری مجوز لازم برای آغاز مجدد فعالیت و یا رفع ممنوعیت و محدودیت های اعمال شده در چارچوب پروتکل های بهداشتی مبتنی بر مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا از وزارت بهداشت، دریافت کنند، شرکت های واسط و یا همکار ارائه دهنده آگهی و انواع خدمات اینترنتی گردشگری در حوزه اجاره مسکن، سوئیت، هتل و … مجاز خواهند بود همکاری خود را با اماکن اقامتی دارای مجوز در چارچوب مجوزهای صادره از سر گیرند و البته ضرورت دارد در این زمینه همکاری لازم با دستگاه های نظارتی و به ویژه وزارت بهداشت به صورت مستمر برقرار باشد و تعهدات لازم از مکانهای اقامتی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی اخذ شود و به محض خاتمه مدت مجوز یا ابطال آن، با ایجاد محدودیت های جدید در این خصوص مراتب را در سامانه های برخط اعمال و اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد و تخلفات احتمالی نیز به مبادی ذی ربط گزارش گردد.” در فاصله ای کمتر از یک روز از انتشار این نامه، برخی از سامانه های فروش و رزرو آنلاین مراکز اقامتی، فعالیت خود را از سر گرفتند.

 

 

آپلود عکس

بازگشایی هتل های اصفهان

از همین رو بازگشایی هتل‌ های استان اصفهان با حدود ۵۰ درصد ظرفیت آن ها و رعایت تمامی دستورهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برای پیشگیری از کرونا ویروس آغاز گشته است. این کار با توجه به مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا انجام می شود و تمامی هتل ها موظف به رعایت دقیق و کامل همه دستورهای بهداشت اعم از ضدعفونی کردن و پذیرش مسافران تا سقف پنجاه درصد ظرفیت خود هستند. معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: هتل‌ها موظف به رعایت دقیق و کامل همه دستورهای بهداشتی برای ضدعفونی کردن هستند به این صورت که وقتی مسافری اتاقی را تخلیه کرد به مدت حداقل یک روز دیگر در آن اتاق مسافران جدید تور اصفهان lahzeakhar اقامت نکند.

لازم به ذکر است بدانید که از 20 اسفند ماه سال گذشته بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با بیماری کرونا و در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، پذیرش، رزرو و اقامت در تمامی واحدهای اقامتی استان اصفهان شامل: هتل‌ها ، اقامتگاه‌های سنتی، میهمانپذیرها ‌و اقامتگاه ‌های بومگردی ممنوع شده بود و حتی سایت های گردشگری معروفی چون لست سکند، لحظه آخر، سفر با تو و علی بابا هم نمایش تمامی تورهای خود را برداشته بودند.

 

 

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>