دزموند توتو، روحانی مبارز علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی در 90 سالگی درگذشت.

[ad_1] ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی - دزموند توتو، روحانی باهوشی که در سال 1984 به دلیل مبارزات پرشور خود علیه آ

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 5 دی 1400
[ad_1]

دزموند توتو، روحانی باهوشی که در سال 1984 به دلیل مبارزات پرشور خود علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی در حالی که نلسون ماندلا در زندان بود، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، بامداد یکشنبه در کیپ تاون درگذشت.

او 90 ساله بود.

توتو که یک چراغ اخلاقی در آشفتگی عمیق بود، توانست دولت کنگره ملی آفریقا را که پس از اولین انتخابات برای همه نژادها در آفریقای جنوبی قدرت را در دست گرفت، عصبانی کند و رژیم آپارتاید را که قبلا اکثریت سیاه پوستان کشور را سرکوب کرده بود، خشمگین کرد.

برای دو دهه، کشیش شرور در لباس ارغوانی نماد الهام بخش شجاعت، عزت و امید در ملتی بود که به نظر محکوم به جنگ داخلی بود. درخواست های پرشور او برای صلح و عدالت نژادی، همراه با شوخ طبعی غیرقابل کنترل او، مرهم دائمی برای کشوری بود که در آستانه فاجعه قرار داشت.

توتو با آمیختن سیاست با مذهب، در مراسم تشییع جنازه قربانیان آپارتاید گریه کرد، جان خود را به خطر انداخت تا از خشونت معترضان سیاهپوست جلوگیری کند و با تهدیدهای مرگ از سوی سفیدپوستان مخالفت کرد تا رهبری یک کمپین بین المللی برای اعمال تحریم های اقتصادی و فرهنگی بر رژیم اقلیت سفید پوست را بر عهده بگیرد.

هنگامی که آفریقای جنوبی به طور مسالمت آمیزی برای رای دادن در اولین انتخابات برای همه نژادها در آوریل 1994 به صف شدند، از خوشحالی فریاد زد. هنگامی که دست خود را به سمت ماندلا، رهبر کنگره ملی آفریقا که مدت ها در زندان بود، بلند کرد، از خوشحالی قهقه زد. "بیرون از جعبه" در مقابل جمعیت در کیپ تاون ماه آینده.

سپس توتو به جای ترک کانون توجه، نگهبان اخلاقی چیزی شد که با افتخار آن را «خدایان رنگین کمان» می نامید. او وقتی صلاح دید از انتقاد از دولت جدید - یا ماندلا - ابایی نداشت.

مدت کوتاهی پس از انتخابات 1994، او علناً دولت ماندلا را به خاطر "توقف قطار سس به اندازه کافی برای سوار شدن به هواپیما" سرزنش کرد. رئیس جمهور شکایت کرد، اما به زودی از کاهش دستمزد خود، کابینه و مجلس خبر داد.

در سال‌های اخیر، توتو از وضعیت کشورش ابراز تاسف کرده و علیه جنایات کنگره ملی آفریقا، فساد و شکست‌های مربوط به ایدز و فقر صحبت کرده است. او معتقد بود که بسیاری از آفریقای جنوبی بیش از حد از صحبت کردن می ترسند.

چند هفته قبل از انتخابات سال 2009 کشور، او علیه کنگره ملی آفریقا صحبت کرد و به حزب هشدار داد: "شما خدا نیستید" و از اینکه منتظر رئیس جمهور شدن جیکوب زوما نیست، شکایت کرد. زوما بعداً انتخاب شد، اما در سال 2018 پس از دولتی که با رسوایی های مکرر فساد مشخص شد، استعفا داد.

توتو در سال 2010 بازنشستگی خود را از زندگی عمومی اعلام کرد. اما او همچنان در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی صحبت می کرد و از ازدواج همجنس گرایان، حمایت از مردن و حقوق بشر حمایت می کرد. او در سال 2018 تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن شهر تقسیم شده اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد و گفت: "خدا گریه می کند."

پس از انتخابات 1994، یکی از بزرگترین کمک های توتو رهبری کمیسیون حقیقت و آشتی بود، کمیته ای قانونی که وظیفه تحقیق در مورد قتل، شکنجه، بمب گذاری و سایر جنایات انجام شده توسط سیاهان و سفیدپوستان در دوران آپارتاید مربوط به جداسازی حاکمان سابق توسط سفیدپوستان را بر عهده داشت. اقلیت

در حالی که توتو تماشا می‌کرد و اغلب گریه می‌کرد، عاملان جنایات اعتراف کردند و قربانیان خود را در یک روند دردناک کاتارسیس ملی بخشیدند.

توتو در ژوئن 1997 به تایمز گفت: رهبری تلاش برای شفای ملت تحقیرآمیزترین افتخار از همه است.

به استثنای ماندلا، که در دسامبر 2013 درگذشت، تعداد کمی از مردم به اندازه اسقف اعظم شاد، که اغلب تی شرتی می پوشید که زیر کلاه ماهیگیری شاد، تی شرتی می پوشید، بر تاریخ پرتلاطم آفریقای جنوبی مدرن تأثیر گذاشته اند.

دزموند امپیلو توتو در 7 اکتبر 1931 در یک شهر سیاه‌پوست فقیر در خارج از شهر محافظه‌کار سفیدپوست کلکسدورپ، در حدود 100 مایلی جنوب غربی ژوهانسبورگ به دنیا آمد. خانواده او به زودی به مونسیویل، در نزدیکی ژوهانسبورگ نقل مکان کردند، جایی که پدر مرحومش، زکریا، مدیر دبیرستان جدا شده برای دانش آموزان سیاه پوست بود.

توتو به مصاحبه‌ای با شرکت پخش آفریقای جنوبی گفت: «یکی از چیزهایی که برای او سخت بود این بود که مشروب می‌نوشید. (SABC) در سال 1997

«او اغلب مشروب می‌نوشید. خیلی زیاد بود. و اونوقت با مادرم خوب نبود. گاهی مادرم را کتک می زد. او را کتک زد. و من واقعاً عصبانی بودم.»

مادر فقید او، آنت، خدمتکاری بی سواد در خانواده ای سفیدپوست بود. توتو از او به عنوان زنی دلسوز، مهربان و دلسوز یاد می کند که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد که در هر اختلافی از طرف خارجی دفاع می کند.

او می گوید: «در بین تمام مردم دنیا، مادرم بیشترین تأثیر را روی من داشت.

توتو یک کودک کوچک و بیمار بود. او در کودکی از فلج اطفال رنج می برد و دست راستش خشک و نیمه فلج شده بود. او در نوجوانی 20 ماه را در بیمارستان سل گذراند. او به قدری کوته بین بود که در حالی که همچنان رد توپ ها را از دست می داد، مانند یک وان گلف شلیک شد.

او می‌خواست پزشک شود و یکی از معدود سیاه‌پوستانی بود که در دانشکده پزشکی پذیرفته شدند. اما والدین او توانایی پرداخت هزینه ها را نداشتند، بنابراین توتو معلم زبان انگلیسی در مدرسه پدرش شد.

توتو در سال 1955 با یک زن Manciville به نام Leah Nomalizo Shenksani ازدواج کرد. آنها در طول سال ها جدا نشدند و صاحب چهار فرزند شدند.

توتو برای تدریس ترک کرد زیرا دولت آموزش بانتو را تحمیل کرده بود که برای آموزش سیاه پوستان فقط به عنوان کارگران سفیدپوست طراحی شده بود. او به یاد می آورد: «احساس می کردم که نمی توانم بخشی از آن باشم.

او در سال 1961 پس از حضور در دانشکده الهیات "St. پیترز در روزتنویل نزدیک ژوهانسبورگ. او بعداً، معمولاً با چشمک زدن، اصرار کرد که به روحانیت بپیوندد، زیرا نمی دانست چه کار دیگری انجام دهد.

او با خنده به SABC گفت: "اینها ایده های عالی و عالی نبود، انگار می خواستم به خدا خدمت کنم یا به مردم خود خدمت کنم." این نشان می دهد که خداوند می تواند حتی از بدترین ابزار برای کارهای خود استفاده کند.

اما مهارت های سخنوری و عقل قدرتمند توتو غیرقابل انکار بود. در سال 1962 موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در کینگز کالج لندن شد. پنج سال بعد، او به عنوان کشیش در دانشگاه فورت هار در آفریقای جنوبی منصوب شد. او به زودی با شورای جهانی کلیساها به بریتانیا بازگشت.

او در سال 1975 برای همیشه به خانه بازگشت، زمانی که اولین رئیس آنگلیکن سیاه پوست در ژوهانسبورگ شد.

این روحانی ناشناس در می 1976 هنگامی که نامه ای عمومی به نخست وزیر سفید پوست جان ورسستر نوشت، در تیتر خبرها ظاهر شد. توتو درباره "ترس کابوس فزاینده" خود هشدار داد که در صورت ادامه سرکوب، "خونریزی و خشونت تقریباً اجتناب ناپذیر است".

ورستر این هشدار را نادیده گرفت و توتو در رسانه های سفید مورد تهمت قرار گرفت. یک ماه بعد، شورش هایی در نزدیکی ژوهانسبورگ در سووتو، بزرگترین شهر سیاه پوستان کشور، آغاز شد. نزدیک به 18 سال طول می کشد و ده ها هزار نفر کشته می شوند، اما قیام سووتو آغاز پایان دوره آپارتاید بود.

اما این به سختی قطعی بود. با ماندلا و اکثر رهبران سیاه‌پوست دیگر در زندان و ممنوعیت کنگره ملی آفریقا و دیگر گروه‌های آزادی‌بخش، توتو به برجسته‌ترین صدای عمومی آفریقای جنوبی تبدیل شد و با نژادپرستی و سرکوب دولت اقلیت سفیدپوست مبارزه کرد.

نفوذ او زمانی افزایش یافت که در سال 1978 به عنوان اولین دبیرکل سیاه پوست شورای کلیساهای آفریقای جنوبی انتخاب شد.

مدت کوتاهی پس از آن، او کمپینی را راه اندازی کرد و از جامعه جهانی خواست تا با اعمال تحریم های جنایی بر رژیم آپارتاید فشار بیاورند. او گفت که سیاه پوستان در حال حاضر در واکنش به ترس از اینکه تحریم ها به آنها آسیب می رساند نیز رنج می برند.

او توضیح داد: «بهتر است عمداً رنج بکشیم.

توتو و اعضای خانواده اش بارها دستگیر و مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. پاسپورتش مصادره شد و پلیس او را ردیابی کرد، حتی زمانی که هر روز صبح فرار می کرد.

او به تایمز گفت: "من دوست دارم که دوست شوم." "منفور بودن بسیار بسیار دردناک بود... چرا آنها از من متنفر بودند؟" چون به گفته آنها من اوگر شماره 1، دشمن عمومی شماره 1 بودم. زیرا آنها من را آقای تحریمی می دانستند.

توتو فعالیت سیاسی خود را با توصیف کتاب مقدس به عنوان مخرب ترین سند تاریخ و با استناد به آزادی موسی از دست بردگان یهودی در مصر توجیه کرد. او دولت مسیحی خود مختار را به دلیل نقض حقوق بشر به چالش کشید و بارها با رهبری تظاهرات و تحریم قانون را نقض کرد.

او زمانی توضیح داد: «من با دولت مخالف نیستم. "من از خدا اطاعت می کنم."

اما توتو زمانی که خشونت شهری را محکوم کرد، برخی از سیاه‌پوستان را خشمگین کرد، به‌ویژه گروه‌هایی که دشمنان مظنون را با راندن آنها به داخل لاستیک‌هایی می‌کشند که سپس به آتش کشیده می‌شوند، این عمل وحشتناک به نام تبانی شناخته می‌شود. به او می گفتند فروشنده و بدتر.

هنگامی که ماندلا در فوریه 1990 از 27 سال زندان آزاد شد، اولین شب خود را در اقامتگاه اسقف اعظم در کیپ تاون گذراند. توتو بعداً با تشدید خشونت قبل از انتخابات 1994 مکرراً میانجیگری کرد.

حتی در تاریک ترین روزها، توتو گفت که هرگز امید - یا ایمان را از دست نداده است.

او به تایمز گفت: «من هرگز تسلیم نشدم. «این یک موضوع الهیات بود. گاهی آرزو می کنی ای کاش می توانستی در گوش خدا زمزمه کنی، "خدایا، می دانم که آنجایی. اما آیا آن را کمی واضح تر می کنید؟ "

او در «بازنشستگی» بسیار فعال خود، بزرگان، گروهی از دولتمردان، از جمله ماندلا و جیمی کارتر را رهبری کرد که از نفوذ خود برای کار در پشت صحنه برای صلح استفاده کردند.

او علیه ایدز و سرطان مبارزه کرد و هرگز از موضوعات بحث برانگیز نترسید. در سال 2009، توتو صراحتاً حملاتی را که به نظر او مبنی بر اینکه چهار دانش آموز سفیدپوست که به دلیل ویدیوی نژادپرستانه با اتهامات جنایی روبرو هستند، باید عفو شوند را رد کرد.

من همیشه افرادی را دارم که از من انتقاد می کنند. او گفت: این چیز جدیدی نیست. "و من همیشه حق دارم."

رابین دیکسون، نویسنده سابق کارمندان تایمز در این گزارش مشارکت داشت.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
Copyright ©2024 Power By: ensanedirooooooz.ir