در هنگام انتخاب اتصالات پنوماتیک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پنوماتیک به سیستم هایی که وظیفه انتقال هوا، گاز یا حرکت باد را برعهده دارد اطلاق می شود. اجزایی که در اتصالات

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 31 مرداد 1400

پنوماتیک به سیستم هایی که وظیفه انتقال هوا، گاز یا حرکت باد را برعهده دارد اطلاق می شود. اجزایی که در اتصالات پنوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم به اتصالات پنوماتیک و نحوه انتخاب آن ها بپردازیم. برای آشنایی با انواع اتصالات پنوماتیک و کاربرد های آن ها با ما همراه باشید.

اتصالات پنوماتیک چیست؟

اتصالات پنوماتیک جهت اتصال قسمت های مختلف یک سیستم پنوماتیک به کار برده می شود. لوله، شلنگ و... از جمله قطعاتی می باشد که توسط اتصالات پنوماتیک متصل شده و در نقاط مختلف سیستم پنوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اتصالات کاربرد بسیاری دارد و باعث افزایش سرعت می شود.

اتصالات پنوماتیک برای اتصال تمامی اجزای تشکیل دهنده سیسستم پنوماتیک کاربرد دارد. برای همین می توان آن را قسمت مهمی از این سیستم نامید. این اتصالات از مواد فلزی، پلاستیکی، آلومینیومی و پلیمری تهیه می شوند. البته جنس فلزی، آهنی با لایه کروم و برنجی می باشد.

نکاتی که باید در هنگام کاربرد اتصالات توجه کنیم

در زمانی که اتصالات تحت فشار می باشند به قسمت آزاد کن آن دست نزنید. این عمل باعث می شود تا تیوب جدا شده و خطرناک می باشد.

در جاهایی که لرزش و خمیدگی زیادی وجود دارد نباید از این نوع اتصالات استفاده شود.

اتصالات پنوماتیک باید با توجه به مشخصات مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. باید اطلاعات مربوط به آن را کسب و متناسب با آن مورد استفاده قرار گیرد.

در مکان هایی که امکان تماس با سیالاتی که باعث خوردگی یا آتس سوزی و یا مواد شیمیایی باشد نباید از این اتصالات استفاده شود.

اتصالات پنوماتیک باید در شرایط فشار بیش از حد مجاز گشتاور نباشد زیرا امکان آسیب آن وجود دارد. پس باید از نظر فشار نیز چک شود.

انتخاب اتصالات پنوماتیک

مهندسان باید براساس ویژگی هر ماده آن را بررسی کنند. ماده ای که باید منتقل شود مورد بررسی قرار گیرد و همچنین آن قطعاتی که وظیفه انتقال را برعهده دارند از این عمل به خوبی برآیند. به عبارت دیگر مواد منتقله دارای اثرات مخرب بر سطوح اجزای منتقل کننده نباشد.

علاوه بر موارد بالا می توان به اثرات خارجی آن نیز اشاره کرد. شما باید مواردی مانند خم شدن زیاد، پیچ خوردن، انقباض، بارگذاری جانبی و کششی و لرزشی نیز توجه کنید. در کنار به مواردی مانند ساییدگی، گرفتگی که منجربه خرابی و عدم کارایی می شود بازدید به عمل آورید.

 

در هنگام خرید باید از مشاورین مناسب در این زمینه مشورت به عمل آورید تا نتیجه انتخاب شما رضایت بخش باشد.

آخرین مطالب