جوزفین بیکر چگونه نادرترین جوایز فرانسه را دریافت کرد


لوران کوپفرمن نزدیک به یک دهه است که با ژوزفین بیکر وسواس داشت و هر آنچه می توانست در مورد زنی که داستان زندگی او بسیار شگفت انگیز، آمریکایی و در عین حال فرانسوی است، می خواند.

او یک هنرمند سیاهپوست بود که در دهه 1920 با مهاجرت به پاریس از نژادپرستی آمریکایی فرار کرد، تنها جایی که در آن احساس آزادی کرد تا بتواند تاریخ را بسازد و مرزهای هنر و حمایت را جابجا کند. این خواننده و رقصنده حتی به فرانسه در مبارزه با نازی ها کمک کرد.

امسال، کوپفرمن به این فکر افتاد که کشورش – و بقیه جهان – به همان اندازه که او به بیکر نیاز داشت، نیاز داشت.

«نژادپرستی بسیار بالاست. یهودستیزی بسیار بالاست. کوپفرمن، مقاله‌نویس و متخصص روابط عمومی در یک گروه اوتیسم در پاریس، گفت: نفرت بسیار زیاد است. “و او با آن مبارزه می کرد. و او این کار را با هنرش انجام داد.”

در آوریل، کوپفرمن تلاش های خود را برای جلب بیکر، که در سال 1975 درگذشت، احیا کرد، که نادرترین جوایز فرانسوی – ادغام پانتئون در پاریس بود. در روز سه‌شنبه، بیکر هشتاد و یکمین نفری خواهد بود که در بنای یادبود قرن هجدهم که به احترام آرمان‌های فرانسوی آزادی، برابری و برادری به خاک سپرده می‌شود، به خاک سپرده می‌شود.

برخلاف برخی گزارش‌های رسانه‌ها، او دوباره در پانتئون دفن نمی‌شود، بلکه با قنوتاف حاوی خاک از مکان‌های مختلفی که در آن زندگی می‌کرده است، به یادگار گذاشته می‌شود. بیکر تنها ششمین زن، اولین زن رنگین پوست و اولین مرد متولد آمریکا خواهد بود که به ماری کوری، ویکتور هوگو، امیل زولا و ولتر پیوست.

ژوزفین بیکر به نرده یک کشتی اقیانوس پیما تکیه داده است

ژوزفین بیکر در 3 اکتبر 1950 در کشتی فرانسوی لیبرته در هنگام ورود به بندر نیویورک.

(آسوشیتدپرس)

کوپفرمن اولین کسی نبود که این افتخار را به بیکر ارائه کرد، اما تلاش او به سرعت موفق شد، جایی که دیگران شکست خوردند. همانطور که او درباره قدرت شفابخش بیکر بحث می کرد، متوجه می شد که او یک حامی شگفت انگیز و قدرتمند دارد که قدرت احترام به بیکر را داشت و با گوش دادن به آهنگ های خواننده جاز با مادربزرگش بزرگ شده بود.

این تلاش همچنین زمانی انجام شد که فرانسه، مانند ایالات متحده، با مسائل مربوط به هویت نژادی و نحوه تشخیص مشارکت افراد با نفوذ رنگین پوست دست و پنجه نرم کرد. جنبش زندگی سیاه‌پوستان مهم است و مرگ یک مرد سیاه‌پوست در بازداشت پلیس در حومه پاریس در سال 2016، اعتراض‌هایی را در اینجا برانگیخت، همراه با سؤالات فزاینده در مورد اینکه آیا فلسفه کوررنگی فرانسه از جهان‌شمولی رسماً واقعیت نژادپرستی و تبعیض مذهبی را پنهان می‌کند یا خیر.

آنت ژوزف گابریل، نویسنده کتاب «بازاندیشی در آزادی: چگونه زنان سیاهپوست شهروندی در امپراتوری فرانسه را تغییر دادند»، می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد که فرانسه سیاه‌پوستان را به رسمیت می‌شناسد، این پیام را دارد که اینجا ایالات متحده نیست.

او گفت: «واقعیت پیچیده است. «این هم واقعیت تبعیض نژادی، هم میراث استعمار فرانسه است، هم نوید جهان شمولی فرانسه است.

“من دو عشق دارم”

ایده پانتئون در سال 2013 متولد شد، زمانی که کوپفرمن با ستونی در روزنامه فرانسوی لوموند برخورد کرد که در آن برای تأسیس بیکر بحث می کرد.

این زن 55 ساله با بیکر بزرگ شد، همانطور که بسیاری از فرانسوی ها انجام می دهند، با زمزمه آهنگ “J’ai Deux Amours”، ادای احترام معروف او به “دو عشق” او – پاریس و منهتن.

اما با خواندن بیوگرافی ها و تماشای فیلم های قدیمی، به پتانسیل آن برای احیای «نور» ایده آلیسمی که فرانسه و ایالات متحده، دو جمهوری بزرگ متولد شده در قرن هجدهم را پدید آورد، فکر کرد.

او گفت: “باید بگویم که عاشق او هستم.” “این واقعی نیست، اما من او را تحسین می کنم.”

او می‌آموزد که بیکر، متولد 1906، بدون پدر در سنت لوئیس بزرگ شد و در نوجوانی به یک رقصنده حرفه‌ای تبدیل شد و در نهایت به نیویورک رفت، جایی که در تئاترهای هارلم و کلوپ معروف پلنتیشن در منهتن آواز خواند و رقصید.

بیکر از این فرصت استفاده کرد و به اروپا رفت و به یک کاباره پاریسی ملحق شد، حرکتی که او بعدها آن را بهترین شانس خود برای فرار از خطرات سیاهپوست بودن در آمریکا توصیف کرد. بیکر در سال 1952 به حضار در سنت لوئیس گفت: “او از خانه فرار کرد.” [here]و سپس به خاطر این وحشت تبعیض، این جانور وحشتناکی که روح و بدن خود را فلج می کند، از ایالات متحده گریختم.

وقتی بیکر در سال 1925 به ایستگاه قطار پاریس رسید، یک مرد سفیدپوست به او کمک کرد تا از قطار خارج شود و به او لبخند زد. به گفته کوپرفرمن، او گفت: “برای اولین بار احساس کردم که به عنوان یک فرد رفتار می شود، نه به عنوان یک رنگ.

او تبدیل به یک سلبریتی فرانسوی شد که در کاباره‌های مخاطره‌آمیز می‌رقصید و الهام‌بخش ارنست همینگوی، پابلو پیکاسو و دیگر هنرمندانی بود که پاریس را پس از جنگ جهانی اول به نماد فرهنگ و آزادی تبدیل کردند. او لباس‌های کوتاه می‌پوشید و بعدها با صراحتی آواز می‌خواند که مظهر روحیه فرانسوی آزادی بود.

جوزفین بیکر با لباسی پر زرق و برق با جعبه کلاه شفاف ژست می گیرد.

جوزفین بیکر در عکسی بی تاریخ.

(خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ)

برایان اسکات بگلی، رقصنده آمریکایی که 14 سال پیش برای طراحی رقص نمایشی برای بیکر به پاریس نقل مکان کرد و از آن زمان به یکی از کلکسیونرهای پیشرو مصنوعات مرتبط با بیکر تبدیل شده است، می گوید: «او قبل از مدونا مدونا بود. وی افزود: «بیانسه، ریحانا و همه» همه مدیون او هستند.

زمانی که فاشیسم در اواخر دهه 1930 در اروپا گسترش یافت، بیکر با یک یهودی سفیدپوست ازدواج کرد و پس از جدایی به آنها کمک کرد تا او و خانواده اش را برای فرار از هولوکاست از کشور خارج کنند. او شهروند فرانسه شد، به مقاومت پیوست، نازی ها را مجذوب خود کرد و اسرار آنها را در راه کسب مدال و تحسین مردم فرانسه ربود.

مانند بسیاری از چهره‌های زمان خود، بیکر میراثی از خود به جای گذاشت که هم ظریف و هم پیچیده است. او یک «رقص موز» و یک «رقص وحشی» با پرهای روی بدنش اجرا کرد و با یک یوزپلنگ اهلی در شانزلیزه قدم زد تا نمایش‌هایش را تبلیغ کند، نمایش‌هایی که او را به عنوان یک محصول جنگلی جنسی، بدوی و عجیب و غریب معرفی می‌کرد. کلیشه های زشت دوران

او همچنین با داشتن روابط با زنان تابوهای جنسی را زیر پا گذاشت و با حضور در کوبای فیدل کاسترو در نظم سیاسی دخالت کرد.

او دوازده کودک را از سراسر جهان – یک “قبیله رنگین کمان” – برای زندگی در یک دهکده آرمان شهر که او در اطراف قلعه خود ساخته بود به فرزندی پذیرفت. سپس وقتی پولش تمام شد و مجبور شد قلعه را در حراجی بفروشد، به دعوت پرنسس گریس، ستاره سابق سینما که با هم دوست شده بودند، در ویلا در موناکو زندگی کرد. بیکر آخرین سالهای زندگی خود را در موناکو گذراند و در آنجا به خاک سپرده شد.

اگرچه او از آمریکا فرار کرد، اما هرگز از افکارش دور نبود، و مکرراً برای مبارزه با قوانین جداسازی آمریکا به وطن خود باز می‌گشت و حضور در رستوران‌های مخصوص سفیدپوستان را لغو کرد. او با کشیش مارتین لوتر کینگ جونیور در راهپیمایی علیه واشنگتن صحبت کرد، یکی از تنها دو زنی که در آن روز برای جمعیت سخنرانی کرد.

او گفت: «من وارد کاخ‌های پادشاهان و ملکه‌ها و خانه‌های روسای جمهور شده‌ام. “و خیلی چیزهای دیگر. اما من نتوانستم به هتلی در آمریکا بروم و یک فنجان قهوه بخورم، و این باعث عصبانیت من شد.”

“مثل رویا”

یک سال پس از همه‌گیری کووید-19، زمانی که جهان پر از تاریکی بود، کوپفرمن با یکی از پسران بیکر تماس گرفت و گفت که می‌خواهد یک طومار آنلاین را که در سال 2019 آغاز شده بود، راه‌اندازی کند تا بیکر را وارد پانتئون کند. در آن زمان، تیم او شامل تعداد انگشت شماری دیگر، از جمله یک آکادمیک برجسته فرانسوی و بعداً یک خواننده و ترانه سرا به نام لورن وولسی بود.

آنها فرانس موزیک را متقاعد کردند تا درباره این پیشنهاد با آنها مصاحبه کند. چند روز پس از پخش مصاحبه، ایستگاه یک روز از موسیقی بیکر را منتشر کرد.

توجه رسانه ها افزایش یافت و امضاها به نزدیک به 40000 رسید.

یک ماه بعد، یک غافلگیری اتفاق افتاد: مشاور رئیس جمهور امانوئل ماکرون، گروه را به جلسه ای در کاخ الیزه دعوت کرد. وقتی کارشان تمام شد، بریژیت ماکرون، بانوی اول فرانسه، به اتاق نگاه کرد تا بپرسد اوضاع چطور پیش می‌رود.

مردان به استقبال او برخاستند.

او از اینکه شوهرش در بروکسل بود عذرخواهی کرد و توضیح داد که او با مادربزرگش با گوش دادن به موسیقی بیکر بزرگ شده است.

او به برایان بویلون بیکر، بازیگر 65 ساله ای که هفتمین پسر بیکر است و به عنوان سخنگوی خانواده خدمت می کند، گفت: “او آهنگ های مادرت را بهتر از من می داند.”

همانطور که آنها در اطراف کاخ قدم می زدند، بانوی اول اطمینان داد که تصمیمی قبلاً توسط ماکرون، مقام عالی در این زمینه ها گرفته شده است: بیکر به پانتئون خواهد پیوست.

بویلون بیکر به یاد می آورد: «ما خواب بودیم.

کوپفرمن هیجان زده بود، اما نگران سبقت گرفتن از خودش بود.

او گفت: 98 درصد بود اما 100 درصد نبود.

با این حال، بریژیت ماکرون افزود که آنها باید آن را مخفی نگه دارند تا زمانی که بتوانند با رئیس جمهور مکرون ملاقات کنند و خود این اعلامیه را اعلام کنند.

ملاقات با رئیس جمهور در ماه ژوئیه برگزار شد و کوپفرمن و دیگران به شرح پرونده خود در زندگی بیکر و چگونگی تجسم آرمان های جهانی گرایی فرانسوی پرداختند، کشوری که وی از “آزادی واقعی، دموکراسی، برابری و برادری” توصیف کرد.

در اواخر جلسه یک ساعته، مکرون به بویلون بیکر چشمکی زد و به او گفت، پسرش به یاد آورد: “مادرت برای تمام خدماتی که به فرانسه کرده است، اما نه تنها به فرانسه، در پانتئون خواهد بود.”

برای به رسمیت شناختن نفوذ جهانی بیکر، سنوتاف او در پانتئون حاوی خاکی از پاریس، موناکو، سنت لوئیس و منطقه دوردون در جنوب غربی فرانسه است، جایی که او بیشتر عمر خود را در آنجا گذرانده است. تایید آن، مکرون در ماه اوت اعلام کردهمچنین اولین باری نخواهد بود که از سوی یک رئیس جمهور مورد تقدیر قرار می گیرد. در سال 1963، زمانی که او به هزاران نفر برای راهپیمایی علیه واشنگتن پیوست، به جمعیت گفت که به تازگی دعوت نامه ای برای ملاقات با پرزیدنت کندی در کاخ سفید دریافت کرده است.

او گفت: «این یک افتخار بزرگ برای من است. اما باید به شما بگویم که یک زن رنگین پوست – یا به قول شما اینجا در آمریکا، یک زن سیاه پوست – به آنجا نمی رود. این یک زن است. این جوزفین بیکر است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر