تندروهای ایرانی از نمایش گاندو برای خنثی کردن مذاکرات هسته ای استفاده می کنند

[ad_1] تهران - در آن کلیر دینز حضور ندارد، برای القاعده نیست و برنده جایزه امی نخواهد شد. اما گاندو، نمایش م

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 3 آذر 1400
[ad_1]

در آن کلیر دینز حضور ندارد، برای القاعده نیست و برنده جایزه امی نخواهد شد. اما گاندو، نمایش موفقی مانند میهن که ایران را با طوفانی فرا گرفت، تأثیری بسیار فراتر از صفحه نمایش کوچک دارد و به یک نیروی سیاسی واقعی تبدیل می شود که می تواند مذاکرات حساس هسته ای بین تهران و غرب را برهم بزند.

این دقیقا همان چیزی است که سازندگان آن می خواهند. این تریلر جاسوسی بیش از یک ویترین برای تعقیب و گریز تماشایی ماشین و داستان‌های پیچیده، ترفندی پیچیده توسط تندروهای ایرانی است که مشتاق به اژدر کردن مذاکرات هسته‌ای هستند و سرگرمی‌های دسته جمعی را به سلاحی در نبرد با میانه‌روها در کشور تبدیل می‌کنند.

این سریال که نام‌های بزرگی را در تجارت نمایشی ایران به نمایش می‌گذارد، در سال 2019 به موفقیت رسید و بالاترین رتبه‌بندی را در تلویزیون دولتی ایران کسب کرد. فصل دوم مارس گذشته پخش شد و به نظر می‌رسید تلاشی برای کمک به خرابکاری در مذاکرات هسته‌ای ایران باشد.

این نمایش اکنون به کانون گفتمان عمومی در اینجا تبدیل شده است که در میان محافظه کاران افراطی که آن را به عنوان تقبیح میهن پرستانه و اصلاح طلبانی که آن را به عنوان تبلیغات تهمت آمیز محکوم می کنند، شناخته شده است. و از آنجایی که مذاکرات هسته‌ای پس از ماه‌ها توقف احتمالاً شتاب بیشتری به خود می‌گیرد، گاندو، تصادفاً یا نه، به‌تازگی در تکرارها به روی آنتن بازگشته است.

رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در فروردین ماه در جلسه ای در تهران شرکت کرد.

(دفتر مقام معظم رهبری)

این سریال حول یک گفتگوی واقعی بین تهران و قدرت‌های جهانی، از جمله ایالات متحده و بریتانیا، برای احیای توافق هسته‌ای در حال مرگ آنها در سال 2015 می‌چرخد. اما گاندو در نقش اسب تروا برای یک کمپین اطلاعات نادرست سیاسی، خود را دارد. شبکه خود از دسیسه های خیالی و عملیات تاریک.

بازیگران شامل عوامل آمریکایی و بریتانیایی هستند که بارها در تلاش های خود برای نفوذ ناکام مانده اند. یک افسر اطلاعاتی ایران به نام محمد که در فینال فصل گذشته توسط تروریست ها منفجر شد. و نسخه ای با حجاب نازک از جیسون رضایان، روزنامه نگار واشنگتن پست که 18 ماه را تا زمان آزادی در سال 2016 در زندان ایران گذراند.

آنچه که ناخوشایندتر است این است که مذاکره کنندگان هسته ای ایران در این برنامه در بهترین حالت به عنوان دست نشانده در غرب و یا در بدترین حالت خائنانی که می خواهند جمهوری اسلامی را تضعیف کنند به تصویر کشیده می شوند. در اپیزودی که جنجال خاصی ایجاد کرد، محمد در حین تحقیق درباره طرح غرب برای ایجاد اختلاف بین سنی ها و شیعیان، ارتباط پنهانی بین برخی از مذاکره کنندگان و اطلاعات بریتانیا را فاش کرد.

رئیس او محمد با بازی وحید رهبانی بازیگر سرشناس هشدار می دهد: "رئیس، یک جاسوس تیم مذاکره کننده وجود دارد که ما باید با او برخورد کنیم."

منتقدان اصرار دارند که هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن همه اعضای تیم مذاکره کننده واقعی وجود ندارد. آنها گاندو را به عنوان یک کمپین تهمت آمیز علیه دولت اصلاحات حسن روحانی، رئیس جمهور سابق و تلاش برای بی اعتبار کردن تلاش های او برای نزدیکی با غرب مورد انتقاد قرار دادند.

این امر مانع از آن نشد که گروهی متشکل از 160 قانونگذار تندرو که در حالی که روحانی در اوایل سال جاری برای احیای توافق هسته‌ای تلاش می‌کرد، نامه‌ای در تأیید این نمایش امضا کردند و آن را تصویری دقیق از رویدادها خواندند.

جواد نیک بین، نماینده فوق العاده محافظه کار مجلس اخیرا تاکید کرد: «اگر آنچه در فیلم هیجانی گاندو دیدیم درست است، چرا قوه قضاییه تیم مذاکره کننده دولت روحانی را قضاوت نمی کند؟

موفقیت گاندو در گیج‌کردن حقایق و ساختگی‌ها در ذهن بسیاری از بینندگان به حدی بود که در اولین فصل حضورش، وزیر امور خارجه وقت ایران با عصبانیت - و بارها - او را به عنوان «بسته‌ای از دروغ» تلخ کرد. محمدجواد ظریف وزیر حتی در نامه ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، از تأثیر ویرانگر این برنامه گلایه کرد.

این برنامه حدود 5 میلیون دلار هزینه داشت، بودجه زیادی بر اساس استانداردهای محلی، و شامل فیلمبرداری در محل در ترکیه و چین بود. این توسط وابستگان سخت تلویزیون دولتی ایران، از جمله وابستگان به واحد نظامی تحسین شده سپاه پاسداران ایران تولید می شود.

"گاندو" - که عنوانش به تمساح محلی کوچکی اشاره دارد که با حیله گری شکار خود را تعقیب می کند - مدام این استدلال را تکرار می کند که تعامل با غرب مساوی با تسلیم شدن است، همانطور که هرگونه عقب نشینی از دستیابی به توانمندی های هسته ای ایران است. تقصیر وضعیت وخیم اقتصاد که توسط تحریم های ایالات متحده فلج شده است، به طور جدی متوجه نیروهای متخاصم خارجی و دست اندرکاران داخلی آنهاست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سابق ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران بارها برنامه تلویزیونی پرطرفدار گاندو را "یک بسته دروغ" خوانده است.

(ابراهیم نوروزی / آسوشیتدپرس)

محمد در بخشی از این برنامه گفت: مردم کاملاً درک می کنند که مشکلات اقتصادی ناشی از خیانت تعداد انگشت شماری از دیپلمات ها و سیاستمداران طرفدار غرب است که ایده مذاکره با غرب را تنها راه حل مشکلات کشور می فروشند.

علیرغم تلاش‌های حامیان گاندو و لفاظی‌های اغلب تهاجمی تهران، مذاکرات هسته‌ای همچنان زنده است، هرچند ضعیف - برخلاف محمد که در پایان فصل 2 در یک گلوله آتشین جان خود را از دست داد. از وجود نخبگان غیر مرتبط، حتی پس از انتخاب رئیس جمهور تندرو ابراهیم رئیسی در ژوئن که جانشین روحانی شد، کاملاً از چهره های معتدل تر خود پاکسازی نشده است.

اوایل ماه جاری، مذاکره کننده ارشد تهران اعلام کرد که با نمایندگان دیگر امضاکنندگان توافق هسته ای از جمله ایالات متحده در 29 نوامبر در وین دیدار خواهد کرد. این امر در برخی محافل این امید را ایجاد کرد که با تأیید خامنه‌ای می‌توان توافق را همچنان حفظ کرد.

مصطفی تاج زاده، سیاستمدار اصلاح طلب و معاون سابق وزیر کشور در مصاحبه ای گفت: «طرفداران تندرو طی چند سال گذشته از هیچ تلاشی برای تأثیرگذاری بر مذاکرات دریغ نکرده اند، اما مقام معظم رهبری همچنان حرف آخر را می زند. «با وجود تمام تلاش‌های تندروها، من معتقدم که دولت بایدن همچنان ابتکار عمل برای خروج از بن‌بست را کنترل می‌کند.

و همه ایرانیان به ساختگی های گاندو کشیده نشده اند.

رضا پرسته، مهندس IT 40 ساله در تهران، قسمت های افتتاحیه فصل اول این سریال را از نظر طرح و ارزش تولید خوب دانست. اما پس از آن این نمایش تبدیل به یک آژیتپراپ روشن شد که اعتبار را تحت فشار قرار داد.

پرسته گفت: «فصل 2 یک داستان وصله شده درباره یک خروس و یک گاو نر و بسیار سیاسی برای حمله به توافق احتمالی دولت در حال خروج بود.

با این حال، «گاندو» محکم در ذهن مردم جا افتاده است و حتی پس از پایان فصل دوم همچنان در گفتمان عمومی ظاهر می شود. هشتگ «گاندو» به طور مرتب در توییتر به زبان فارسی پس از رویدادهایی با منشأ به ظاهر مبهم، مانند حمله سایبری در اواخر اکتبر که پمپ بنزین‌ها را در سراسر کشور خراب کرد و صف‌های طولانی خودروها و رانندگان عصبانی را ایجاد کرد، ظاهر می‌شود. هیچ مسئولیتی در قبال این حادثه وجود نداشت.

یکی از فعالان نام مستعار به طعنه در توییتر نوشت: بیایید از محمد و تیمش در گاندو بخواهیم تا توطئه پشت هک پمپ بنزین را خنثی کنند.

صراحتاً، موضع سیاسی سریال، به خصوص در فصل گذشته، واکنش بدخواهان را نه تنها علیه سریال، بلکه علیه برخی از ستارگان آن برانگیخت. یکی از بازیگران شکایت کرد که به دلیل حضورش در «گاندو» برای نقش‌آفرینی در پروژه‌هایی توسط تهیه‌کنندگان مستقل رد شد.

یکی دیگر از بازیگران سینما به نام داریوش فرهنگ، پیشکسوت سینما و تئاتر ایران، متهم شده است که آبروی خود را با پولی که از نقش رئیس اطلاعات در این نمایش به دست آورده، عوض کرده است. زمانی که تصاویری از خرید فرهنگ در تورنتو در فضای مجازی منتشر شد، برخی از هموطنان او به طعنه پاسخ دادند: «شما غرب را کثیف نشان دادید و در عین حال از آنجا خرید می کنید.

سازندگان «گاندو» وعده فصل های بیشتری از سریال موفق خود را دادند.

طرفداران او بدون شک هیجان زده هستند. منتقدان او هنوز از آنچه آنها به عنوان یک دستکاری شوم توسط جناحی از جامعه ایران برای جذب افکار عمومی به سمت خود می دانند، خشمگین هستند.

مهرداد قدیر، روزنامه نگار باسابقه گفت: «این برای تحمیل اراده اقلیت بر اکثر مردمش با استفاده از نمایشنامه و داستان ساخته شده است. «این اصلاً یک اثر هنری نیست. بلکه تلاشی برای تأثیرگذاری بر آینده کسانی است که آن را به عنوان سرگرمی دوست دارند.

حزنی خبرنگار ویژه مستقر در تهران است. نویسنده رسمی چو در لندن مستقر است.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب