ترموکوپل چیست؟ و انواع ترموکوپل کدام اند؟ موارد مصرف ترموکوپل ادیب تجهیز

ارتفاع مایع داخل دماسنج نشان دهنده عدد گزینه حیث می باشد و به این رخ دما به طور کامل واضح معین می گردد. برای ا

توسط ENSANEDIROOOOOOZ در 8 آذر 1401
ارتفاع مایع داخل دماسنج نشان دهنده عدد گزینه حیث می باشد و به این رخ دما به طور کامل واضح معین می گردد. برای اولیه بار که دماسنج ایجاد شد آن را در یخ قرار دیتا و عدد صفر را به دست آوردند و بعد از آن همین دماسنج را در بالای آب جوش قرار دیتا و بالاترین حد ممکن نیز به جهت آن در نظر گرفتند. همین جور به وسیله الکتریسیته و المنت ، دمای گزینه نیاز را برای پخت و پز تأمین می کند.
  • با وجود انتخاب گسترده‌ای از مواد و بازه‌های دما که وجود دارد، استانداردهای بین‌المللی دارای کدهای رنگی برای ترموکوپل‌ها ایجاد شده هست تا کاربران بتوانند سنسور ترموکوپل مطلوب را به جهت هر کاربردی تعیین کنند.
  • اطلاعات و مشخصات ترموکوپل تیپ k یک عدد از پارامترهایی میباشد که می تواند شما را در هنگام خرید کردن این کالا امداد برساند.
  • همچنین به منظور میزان گیری دمای فلزات در صنایع مس، فولاد، آلومینیم و آهن گزینه به کار گیری قرار می گیرند.
  • ترموکوبل وظیفه داراست زمانی که شعله ای بر روی مشعل نمی باشد گاز انقطاع نماید.
ترموکوپل از پرکاربرد‌ترین ابزار ظریف در میزان گیری دما حساس طیف گران قدر و گسترده میباشد که امروزه در صنایع به فراوان آیتم استعمال قرار می گیرد. به این جهت در این مطلب به همین حسگر دوست داستنی و پرکاربرد می پردازیم و اشکال آن، قواعد عملکردی، ساختار، کاربردها و مزایا و معایب آن را برخواهیم شمرد. طی سال های متمادی، کار مانیاد صنعت بطور بیشتر بر بر روی محصولاتی مثل سنسورهای ترموکوپل و RTD، ترموول، سیم و کابل ترموکوپل و سایر کابل های یگانه متمرکز شده است. دفترها مانیاد در بیرون از جمهوری اسلامی ایران و ارتباط دائمی دارای کارخانجات و صنعت های در سراسر کشور ایران زنجیره تامین گسترده ای را تشکیل داده است. 3) از حیث دامنه دمایی، دماسنج های Thermocouple مضاعف گران قدر خیس از RTD ها هستند.

مزایا و معایب استعمال از ترموکوپل

در سال ۱۸۲۱، توماس یوهان سیبک، فیزیکدان آلمانی، مضمون‌ فلزات متعدد را زمانی که به یکدیگر متصل می‌شوند، باز‌نگری کرد. او کشف کرد که تغییرات دما منجر ایجاد یک عرصه مغناطیسی شده است. از آنجا، عرصه مغناطیسی به عنوان بخشی از جریان ترموالکتریک کشف شد. ولتاژ تولید شده از دو نوع سیم به جهت ترازو گیری دما از خیلی دوچندان به ذیل به کارگیری می‌شود. دسته‌بندی نشده (در عمده کوره ها ، دکمه ای را هم که نگه دارید یا به جهت پر‌نور نمودن دوباره خلبان فشار می بدهید ، در آن قرار دارد. شیوه اول همین تشحیص با استعمال از یک مولتی متر دیجیتالی با قابلیت میزان گیری ولتاژ DC قابل انجام است. از آنجاییکه خروجی ترموکوپل آن گاه از گرم شدن شبیه یه باطری ولتاژ DC ایجاد میکند، شیوه تشخیص پلاریته ترموکوپل و باطری عینا شبیه هم است. یکی از از پیروز ترین و پیشرو ترین تیم ها در زمینه ی تنظیم و ارائه ی اتوماسیون صنعتی و سایر تجهیزات مورد نیاز در حوزه ی تجهیزات صنعتی می باشد. برای تماشا ی محصولات فروشگاهی سپیانی و نیز بهره مندی از مشاوره های 24 ساعته ی این تیم به وب تارنما فروشگاهی ما مراجعه نمایید. از مدل J عموما در صنعت های مرتبط کلیدی قالب ریزی پلاستیک به کارگیری می شود. یک انبار یخچالی بی آلایش ممکن میباشد به اتوماسیون زیادی نیاز نداشته باشد، البته ممکن هست حتمی باشد دمای داخل انبار سرد بماند. به طور مشابه، چنانچه به جهت اتصال سیم‌کشی نیاز به به کارگیری از بلوک‌های ترمینال دارید، بلوک‌های ترمینال باید از همان نوع فلزی ساخته شده باشند که سیم‌های منفرد هستند. جايگاه فارنهایت را نیز ترازو گیری کنند، اما محدوده بالایی اندازه گیری آنان به طور معمول یه خرده بیش از 600 درجه فارنهایت است. یک ترموکوپل دسته T از یک سیم مسی و یک سیم مس-نیکل درست شده است. آخرین مدل ترمومتر که نسبتا مدل جدیدی از همین دستگاه به شمار می‌رود، ترمومتر لیزری است. این دستگاه، نوعی حرارت سنج صنعتی است که دمای اجسام دور از دسترس را می‌سنجد به گونه‌ای که انرژی طیف نور منتشر شده از یک جسم را در یک نقطه متمرکز کرده و حساس اندازه‌ گیری انرژی و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دمای جسم را می‌سنجد. اصلی استعمال از ترمومتر لیزری به سادگی می‌توان حرارت قطعات، آون آزمایشگاهی یا این که تجهیزات به دور از دسترس را ترازو ‌گیری کرد. در صورتیکه آن ها در معرض فرسودگی و پاره گی قرار گیرند آخر و عاقبت خراب خواهند شد. خرابی ترموکوپل واضح نیست و اشخاصی که از آن به کارگیری می نمایند ، همیشه متوجه نمی شوند که فلز در اکنون خراب شدن هست و ناگهان سنسور از در بین میرود. اصلی وجود بعضا کاربردها ، خرابی ناگهانی می تواند به خرابی بزرگتری باعث شود.

ترموکوپل؛ انواع، کاربردها و مزیت ها

قبلاً در نوشته دماسنج مقاومتی – به زبان ساده، سنسورهای RTD را باز‌نگری کردیم و مقایسه کوتاهی دربین دماسنج مقاومتی و ترموکوپل‌ها انجام دادیم. در اینجا، مقایسه دقیق‌تری دربین همین دو تجهیز ارائه خوا هیم داد. در چنین شرایطی نمی‌توان در فاصله تعدادی سانتی‌متری از مراحل (مثلاً در یک بویلر)، ولتاژ را در اتصال منشا ترموکوپل اندازه‌گیری کرد.

راهنمای خرید کردن دماسنج ترموکوپل برای موقعیت های مختلف + ارزش عالی

ترموکوپل‌ها اشکال متفاوتی دارا هستند که طبق متاع فلز و آلیاژ آن به هشت دسته B, S, R, T, N, E, J, K تقسیم می‌شوند. ۱) ترموکوپل چیست؟ رایج ترین، رشته ای ترین و پرکاربردترین تجهیزات به خواسته میزان گیری دما هستند. ترموکوپل ها از ۲ فلز غیر همنوع تشکیل شده و این دو مدل فلز از یک سر به هم وصل شده اند. به جهت مشخص و معلوم شدن میزان اعتنا اول سنسور دما، می توانید حداکثر مقدار تحمل داده شده را تعیین کنید. شما می توانید ترموکوپل را به عنوان مبدلی در حیث بگیرید که توانمند به ایجاد دو یا تعدادی اتصال در بین یک فلز و یک ماده است. اهمیت اتصال سرد سبب ساز می شود تا دمای مرجع اتصال کلیدی را نشان دهد و اتصال ترموکوپل هم دما را اندازه گیری می کند و می توانید دو مجموعه ترموکوپل فلزی پایه و ترموکوپل فلز گرانبها را در لحاظ بگیرید. خرید ترموکوپل اساسی اتصال این سنسور به یک ولت متر مطابق پدیده ی سیبک یک ترموکوپل نو یا این که ثانویه ایجاد می شود. ولتاژ ساخت شده توسط این ترموکوپل ثانویه بر روی ولتاژ اصلی سنسور تاثیر می گذارد. به بیان دیگر دمای گوشه و کنار یا این که ambient temperature در نقطه ی اتصال سرد یا این که Cold junction روی سرانجام ی میزان گیری اثر گذاری گذار خواهد بود.

ترموکوپل , انواع, مشخصات و تفاوت ها

اما ماده‌ی دیگر در مخلوط این جور ترموکوپل چیست؟ نیسیل که از سه فلز منیزیم، سیلیسیم و نیکل ایجاد می‌شود، دومین ماده‌ی همین وسیله می‌باشد. چنانچه چه همین نوع از حیث کارایی و دما شباهت متعددی به دسته K دارد، ولی بها بیشتری روی دست خریداران خواهد گذاشت. دارای وجود اکثر بودن بها این نوع نسبت به مدل K می بایست بدانید که نوع N مقاومت بیشتری در دماهای بالا در برابر اکسید شدن دارد. ترموکوپل دسته N از دوفلز آلیاژی نیکروسیل و نیسیل ساخته می شود و کلیدی رنج دمایی 270- تا 1300+ درجه سانتیگراد می باشد و اساسی مقاومت دمایی بالایی می باشد. یک فیزیک دان آلمانی به اسم سیبک در سال 1821 متوجه شد که درصورتیکه دو فلز غیر هم محصول در دماهای متفاوتی نسبت به یکدیگر قرار گیرند. یک جریان الکتریکی در مدار بسته میان دو فلز ایجاد خواهد شد که به آن اثر ترمو الکتریک گفته می شود.

ترموکوپل چیست ؟

ترموکوپل ها یک خروجی ولتاژ تولید می کنند که می تواند با دمایی که ترموکوپل اندازه گیری می کند مرتبط باشد. به این ترتیب، راکتور حال 700 مرتبه فارنهایت واقعی را می‌خواند و تا زمانی که دمای راکتور تغییر و تحول نمی‌کند، خوانش تغییر و تحول نمی‌کند… روز یا این که شب… بدین ترتیب در بیشتر موارد، انجام جبران اتصال سرد آسان است. خوشبختانه، ترموکوپل اکثر وقت ها تجهیزات میزان گیری می توانند جبران سازی اتصال سرد را انجام دهند …. حساس تجهیزات استاندارد داخلی یا این که اصلی افزودن یک تجهیز اضافی به شکل آپشن این فعالیت انجام می شود. این به محدود نمودن انتخاب دو سیم فلزی مختلفی که می بایست استعمال کنید امداد می کند. نوع ترموکوپل بر اساس دسته فلزات به فعالیت رفته در سیم های حسگر است. اين جور دماسنجها اساسا کاربردهاي فراواني در صنعت داشته و قادرند از دماهاي پايين تا دماهاي بسيار بالا را ترازو گيري نمايند.که عمدتا بصورت مقاومتي و ترموکوپل هستند. برای ایجاد برق بایستی به محل اتصال دو فلز ناهمگون حرارت دیتا شود. تر موکوپل در کارخانه ایجاد مواد شیمیایی و پالایشگا‌ه‌های نفت کارگزاشتن می‌گردد تا دما را در یک تراز متفاوت از دستگاه اندازه‌گیری و در اختیار گرفتن کند. رنج کارایی دمایی آن دربین −50 °C و300 °C (این رنج مطلق نمی باشد و بسته به تولید کننده و نوع ظاهری آن متفاوت خواهد بود.

ترموکوپل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

او دریافت که درصورتیکه دو فلز غیرمشابه در دماهای مختلف قرار گیرند، جریان الکتریکی در مدار بسته شامل دو فلز اعصاب می شود. ولتاژ ترموالکتریک ایجاد شده، به فلزات گزینه به کارگیری و رابطه دمایی فی مابین اتصالات بستگی دارد. در صورتی که دو اتصال دمای یکسانی داشته باشند، ولتاژهای ساخت شده در اتصالات همدیگر را خنثی کرده و هیچ جرانی در مدار برقرار نمی شود. چنانچه دو اتصال دماهای متفاوتی داشته باشند، ولتاژهای متفاوتی ایجاد شده و جریان در مدار جاری می شود. بدین ترتیب یک ترموکوپل می تواند فقط اختلاف دما بین دو اتصال را میزان گیری کند. در رخ غیر این صورت، می قدرت سرانجام گرفت که این قطعه خراب شده است و می بایست برای تعمیر آن اقدام کرد. سوم این که لازم میباشد قدرت گرمایی موادی که ترموکوپلی می‌دهند، بر اثر تغییر تحول دما در گستره‌ای از دما که گزینه ترازو گیری میباشد یا بر اثر ناخالصیهایی که ممکن است در محفظه اندازه گیری شونده موجود باشد، تغییر تحول نکند. یکی از از راههای ممکن به جهت نقص همین شرط اکسید شدن مواد یا این که هر دو ماده است. همان طور که اشاره نمودیم برای میزان گیری دما نیاز به تیپ های متنوع ای از انواع ترموکوپل است. از این رو شما دوستان برای آن که بتوانید مناسب ترین ترموکوپل خویش را تهیه و تنظیم و خریداری نمایید نیاز هست مهم انواع آن و محدوده اندازه گیری دمای همین محصولات آشنا شوید. ترموکوپل وسیله ای است الکتریکی که از دو ماده رسانای الکتریکی غیر نیز متاع متصل به نیز تشکیل شده است که مهم گرم شدن محل اتصال آنان الکتریسیته تولید می شود ، خود کلمه و واژه ترموکوپل به معنی است. ترموکوپل‌ها یک خروجی ولتاژی ساخت می کنند که اصلی دمایی که ترموکوپل اندازه‌گیری می‌کند، متناسب است. در ادامه به طور مختصر درباره مراحل Calibration، اهمیت شما عزیزان سخن خوا هیم کرد. کابل جبران ساز ترموکوپل کابل های جبران ساز ترموکوپل از مواد مناسب تری نسبت به کابل های افزاینده طول ترموکوپل ساخته می شوند و در فاصله های طولانی تر و در دمای محیطی حداکثر 80 سکو سانتی گراد آیتم به کار گیری قرار می گیرند. کابل های جبران ساز ترموکوپل در تایپ های متمایز ساخته می شوند و می بایست کلیدی تایپ ترموکوپل مورد به کارگیری تطبیق داشته باشند. کابل جبران ساز ترموکوپل را مهم کلام C نشان می دهند مانند کابل KCB یا این که KCA. یکی دیگر از گونه های سیم‌ ترموکوپل از حیث رخ کاربردی گونه آرمور دار همین محصولات می‌باشد. این سنسور می تواند انواع مختلفی از سنسور های دما مانند ترمیستور یا این که ADT7320 باشد. ترموکوپل های جور K به جهت اتمسفرهای اکسید شونده مداوم یا این که خنثی سفارش می شوند و عمده در دمای بالای ۵۳۸ درجه سانتی گراد [۱۰۰۰ سکو فارنهایت] به کارگیری می شوند. در صورت قرار گرفتن در معرض گوگرد در معرض ناکامی قرار می گیرند. همچنین برش های کابل به جهت سایز 1x2x0.50 میلی متر مربع خوب تر هست کاهش از 15 متر و حتی ناچیز خیس باشد. این 3نوع ترموکوپل از آلیاژ رودیوم و پلاتین ساخته می شود و اهمیت رنج دمایی 0 تا 1750+ درجه سانتیگراد می باشد.این دسته ترموکوپل ها از گران بها ترین ترموکوپل ها می باشند و اخبار فی مابین المللی دارای دقت مضاعف بالا در دماهای بالا می باشند. از جمله تجهیزاتی هست که به جهت تعیین کردن دما در صنعت مورد استعمال قرار می گیرد. این تجهیزات بر مبنای تبدیل اختلاف دمای در میان دو نقطه به ولتاژ عمل می کند. همین حسگر های دمایی در انواع صنعت های مختلف کاربرد های متعددی دارند. ترموکوپل مرکب یا این که ترموکوبیل ، مجموعه‌ای از یک‌سری ترموکوپل هست که از حیث گرمایی به شکل موازی و از لحاظ الکتریکی به رخ پشت سرهم با یکدیگر متصلند، از ترموکوپلهای مرکب در مواردی به کار گیری میشود که به ولتاژهای بیشتری نیاز باشد. آشکارسازی اختلاف دمای ناشی از قدرت اپتیکی و طراحی چشمه‌های ولتاژ دو مثال از این موارد است. دماسنج مقاومتي به صورت يک سيم بلند و ظريف است، معمولا آن را به دور يک کادر نخ نما مي‌پيچند تا از فشار ناشي از تغيير طول سيم که در اثر انقباض آن در موقع سرد شدن پيش مي‌آيد، جلوگيري کند. در شرايط ويژه مي‌توان سيم را به بدور جسمي که خواسته ترازو گيري دماي آن می باشد پيچيد يا در درون آن قرار داد. به عنوان مثال نوع های R ،S ،B اهمیت توانایی تخمین دما در محدوه ۲۰۰- تا۱۸۰۰ جايگاه و تیپ های L ، K، J اهمیت بضاعت و توان اندازه‌گیری دما در محدوده ۱۸۰- تا۱۰۰۰ جايگاه سانتیگراد به کار می‌روند. سیم همگن سیمی است که ساختار آن در تمام ارتفاع سیم از لحاظ فیزیکی و شیمیایی یکسان باشد.
آخرین مطالب